Hamilelikte Lekelenme Olur mu?

Hamilelikte Lekelenme Olur mu?
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Lekelenme Olur mu?

Gebelikte görülen her kanama önemlidir. Genelde bu kanamalar, dönemlere ayrılır. İlk 3 ayda görülen kanamalar, bebeğin düşük riskini arttıran kanamalar olduğu için, ilk 3 ayda kanama durumunda aci olarak doktora başvurulmalıdır. Gebe kalındığı zaman, kahverengi lekelenmeler görülebilir. Kişiler bunu genelde, adet başlangıcı ya da adet bitişi sanabilir fakat gebelik belirtileri arasındadır. Gebe kalındıktan sonra ilk belirti, beklenilen adetin başlamamasıdır. Adet gecikmesi yaşadıktan sonra, gebelik testi yaptırılıp kesin gebelik sonucu öğrenilebilinir. Daha sonraki belirti ise, şişen ve ağrıyan göğüslerdir. Genelde göğüs uçlarında karıncalanma, dokununca acı hissi vardır. İlerleyen zamanlarda göğüsler daha da büyür ve uçları koyulaşarak kahverengi rengini alır. Gebeliğin bir sonraki belirtisi de, kahverengi lekelenmelerdir. Ancak kesin gebelik tanısı için beta- hCG ile  kan testi yapılmalıdır.

Hamilelikte Kanama

Hamilelikte meydana gelen her kanama önem taşır. Az miktarda olması ya da renginin farklı olması önemli değildir. Gebelik dönemi boyunca doktor ile iletişimde kalınmalı, kontrole gidilmelidir. Bebekteki düşük riski en çok gebeliğin ilk 3 ayında görüldüğü için, bu dönemdeki her belirtiye kulak verilmelidir. Bunun dışında kahverengi lekelenmelerin nedeni, rahim ağzındaki enfeksiyonlar olabilir. Bunun için gebelik sırasında alınan smear örneği ile papsmear testi yapılır. Herhangi bir enfeksiyonun ya da vajinal mantarın olup olmadığı araştırılıp olumlu olması durumunda tedaviye başlanılır. Gebelik süresince vücudunuzda gördüğünüz tüm değişimleri özellikle de kahverengi lekelenmeler ile kanamaları dikkate almalı, doktora muayene olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 268 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com