Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları

Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları

Sigaranın insan sağlığını nasıl olumsuz etkilediği herkes tarafından bilinen bir konudur. Sigara, kalp-damar hastalıklarına, akciğer kanserine, mesane kanserine, mide-barsak kanserine ve rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. Amerika’da 1 yıl içinde 450.000 ölümün sebebi sigaradır. Sigarayı bırakmak için tedavi olmak şarttır. Yaşam kalitenizi ve yaşam sürenizi arttırmak için, sigarayı bırakma tedavisi almalısınız.

Hamilelikte Sigara İçmek

Gebelikte sigara kullanımı, bebeğin başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Gebelik esnasında anne adayının sigara içiyor olması, bebeğin gelişimini yavaşlatır, kimi zaman durdurur. Ayrıca, dış gebelik, göbek kordonu ve plasentada değişmeler, erken doğum ya da düşük gibi nedenler de, sigara kullanımından kaynaklanır. Anne adayının sigara içiyor olması, bebeğe giden oksijeni azaltır, bu da, sinir sisteminin oluşumunu yanlış kılar. Anne karnındaki süreyi annenin içtiği sigaralar ile geçiren bebeklerde, doğum sonrası ruhsal ve fiziksel anormallikler saptanabilir.

Gebelikte Sigara Kullanmak

Gebelik sırasında içilen sigara, bırakıldığı zaman, doğumdan sonra bebek ölümlerinde %10 azalma meydana gelir. Yapılan araştırmaların sonucunda, sigara içen anne adaylarının bebeklerinde, konsantrasyon bozukluğu, dikkat eksikliği, heceleme ve hiperaktivite gibi ruhsal sorunlar ortaya çıkmıştır.

Kendi sağlığınızı riske atıyor olabilirsiniz, ancak unutmayın ki dünyaya getireceğiniz varlık henüz daha oluşmadı ve bundan sonraki hayatında oluşma olasılığı olan riskleri taşıyor olması sigara içmeniz yüzünden. Bu yüzden, sigarayı hem kendiniz hem bebeğiniz için bırakın.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 280 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com