Hamilelikte Şişkinlik Ve Gaz

Hamilelikte Şişkinlik Ve Gaz
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Şişkinlik Ve Gaz

Hamilelikte en çok rastlanılan belirtilerden birisi de, gaz problemleridir. Hamilelikte görülen gaz ve şişkinliğin nedeni yine hormon değişmeleridir. Sindirim sistemindeki kas  dokuları aynı çizgili kaslarda olduğu gibi gevşer. Gebeliğin 3. ayından sonraki dönemlerinde kabızlık problemleri yaşanır. Bunun sebebi, uterusun büyümesi ile rahme yapılan basınç sonucu bağırsakların sıkışması ve hareketlerinin azalmasıdır. İşte tüm bu sebepler birleştiği zaman, gebelikte şişkinlik ve gaz sorunlarını meydana getirir.Gebelikte  gaz şikayetleri, bilindiği üzere akşam saatlerinde daha da artar. Gaz ya da şişkinlik sorunlarının bebeğe herhangi bir zararı bulunmadığı için endişelenmeye gerek yoktur.

Hamilelikte Şişkinlik Ve Gaz Sorunu İçin Neler Yapılabilir?

Gebelikte Gaz sancısı nasıl giderilir?

Hamilelikte görülen şişkinlik ve gaz problemleri için sık ve az yemek yiyebilirsiniz. Bu sayede, hem kan şekeriniz normal kalır, hem de şişkinlik oluşmaz. Her zaman için sık ve az yemek yemek daha iyidir. Elinizden geldiğince öğün sayısını arttırmalısınız. Bunun dışında hızlı yemek yemek de, şişkinliğe neden olmaktadır. Hızlı yemek yerken daha fazla hava yutulur, bu da bağırsaklarda gaza sebebiyet verir. Aynı şekilde yemek esnasında konuşmak ya da ağızdan nefes almak da bu sorunu ortaya çıkarmaktadır. Burnunuzun tıkalı olmamasına ve burnunuzdan nefes almaya önem vermelisiniz. Doğru nefes teknikleri ile bir çok problemden kurtulabilirsiniz. Hamilelikte gaz sorunu için yapılabilecek bir başka şey de, gaz yapan besinlerden uzak durmaktır. Genel olarak her insana gaz yapan yiyecekler, kuru fasulye, nohut, Karnabahar, brokoli, soğan ve mayalı gıdalardır. Ancak her insanın midesi farklı olduğu için, dokunan gıdalar da farklı olabilir. Size neyin gaz yaptığını en iyi siz bilebilirsiniz. Bu besinlerden kaçınarak da gaz sorununuzu en aza indirgemiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 226 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com