Hamilelikte Tiroid

Hamilelikte Tiroid
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Tiroid

Gebelikte Tiroidin az çalışmasına Hipotiroidi tiroidin fazla çalışmasına da Hipertiroidi adı verilir

Hamilelikte tiroid hastalığının nedenleri, genellikle doğuştan kaynaklanan tiroid bezesinin gelişmesinde ortaya çıkan aksamalardandır. Tiroid bezesinin normalde olması gereken yerinde olmayıp, başka bölgelere yerleşmesi ve bundan sonra da yeterli düzeyde gelişememesi tiroid hastalığını meydana getirmektedir. Bebek doğduktan sonra ortaya çıkan bir takım problemlerin nedeni de hormon yetersizliği olabilmektedir.

Gebelikte Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte tiroid hastalığının belirtileri arasında, vücutta şişlik, doğumun gecikmesi, vücut ısısının düşmesi, kafa arkası dediğimiz ense bölümünün büyük olması, emmede zorluk yaşanması, beslenme güçlüğü, kilo alamama, uykuya eğilim ve yavaş hareket etme vardır. Ayrıca, kabızlık- karnın gergin olması ve şiş görünmesi, nefes almada güçlük çekme, ciltte kuruluk, dilin büyük olması ve ağlarken çıkan sesin kalın olması da belirtiler arasındadır. Bu belirtilerin hepsi tek bir bebekte görülmek zorunda değildir. Sadece, bugüne kadar görülmüş tiroid belirtileridir.

Hamilelikte tiroid tedavisi nasıl olur?

Yeni doğan bebeklere tiroid taraması yapılması şarttır. Tedavisi için de, yeni doğmuş bebeklere eksik olan tiroid hormonu oral yol ile verilerek sağlanmaktadır. Tedavinin takip edilmesi, dozun yeterli olup olmadığı açısından son derece önemlidir. Eksik ya da fazla doz verilmesi, yan etkilere neden olabilir.

Hamilelikte Tiroid Düşüklüğü Hamilelikte Tiroid Yüksekliği

Hamilelikte Tiroid Düşüklüğü Hamilelikte Tiroid Yüksekliği: Eğer Tiroidiniz yüksekse TSh T4 T4 tesleriniz normal değerlerin dışındaysa muhakkak önlem alın. çünkü tiroid hormonu bebeğinizi etkiler Hamilelikte Guatr çok önemli bir rahatsızlıktır ve bebeğinizi etkiler.

Neonatal TSH Testi: bebeğiniz doğduğunda muhakkak tiroid testi yaptırın bu test bebeğinizin topuğundan alıancak bir damla kan ile yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 307 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com