Hamilelikte tsh Düşüklüğü Yüksekliği

Hamilelikte tsh Düşüklüğü Yüksekliği
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte tsh Düşüklüğü Yüksekliği

Gebe bayanlardan ilk aylarda TSH, T3 ve T4 hormon ölçümleri istenilmektedir. Bu testlerin sonucunda eğer TSH yüksek çıkarsa, gebe bayanda tiroid var demektir. Tam tersi yani eksik çıkması durumunda ise, bebeğin düşme riski ve/veya bebekte zeka problemleri olasılığı vardır.

Yüksek çıkan TSH ölçümünde gebeler ne yapmalıdır?

Bu durumda yapılacak tek şey, endokrin uzmanına başvurmak ve uygun ilaç ile tedaviye başlamaktır. Bu hastalığa sahip olan gebelerin, her ay TSH ölçümü yaptırmaları gereklidir. Bu sayede, tiroid olup olmadığı ve bunun oluşturacağı sorunlar tespit edilmiş olur.

TSH T3 ve T4 hormonları normal değerleri

T3 normal değer aralıkları (0,62-2,00 ng/ml), T4 (3,8-12,3 mg/dl), sT4 (0,75-1,68 ng/dl), sT3 (2,20-3,85 pg/ml), TSH (0,54-5,00 mIU/ml)

Hamile bayanlar, tiroidleri olsun ya da olmasın, iyotlu tuz yemelidir çünkü bebeğin, iyotlu tuza ihtiyacı vardır ve ancak bu şekilde karşılanır. Tiroid yetmezliğinin tedavisi, levotiroksin isimli ilaç ile düzene girer. Ancak bu ilacı ya da başka çözüm yollarını, doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Tiroid bezi az çalışan gebe bayanlardaki düşük sayısı, gebeliğin 4 ile 6. ayları arasında zirveye ulaşmıştır. Bu yüzden, bebeğin gelişimini sürdürebilmesi için bol bol iyotlu tuz tüketilmelidir.

Tiroid ölçümlerinizi yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Gebelik döneminde vücuttaki tüm değişimler bebeğiniz için gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 709 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com