Hamilelikte Üçlü Test

Hamilelikte Üçlü Test
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte üçlü test ne zaman yapılır?

Hamilelik döneminde bebeğin gelişiminin kontrolü için bir takım testler yapılmaktadır. Doğacak bebeğin, Down sendorumu ya da mongolluk gibi hastalıklara yakalanma riski, anne karnındayken belirlenebiliyor. İkili, üçlü ve dörtlü diye isim verilmiş olan testlere zeka testleri diyoruz. Zeka testleri, bebeğin doğduktan sonraki zekasını kanıtlamaz, oluşması olası olan sakatlıkları, anormallikleri, mongolluğu ve otizmi önceden tespit eder. Testin sonucunun pozitif olması demek bebeğin anormal bir bebek olduğunun kanıtıdır. Bu durumda, son kararı verecek olan kişi anne ve baba adaylarıdır. İstenilirse, gebelik sonlanabilir yahut sürdürülebilir. Bebeğin kol ve bacaklarının kısa kalması, kafasının vücudundan daha ufak olması, mongol doğması, otizmli olması ya da bazı fiziksel eksiklerle doğmasının belirlenmesi için bu testler her gebe bayana yapılır.

Gebelikte üçlü test ne zaman yapılır?

Üçlü test, hamileliğin 15 ile 22. haftaları arasında yapılmaktadır. Ancak en kesin sonuçlar için bu sürenin 16 ile 18. haftalar olması gereklidir. Nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, üçlü testlerin kan örneği alınarak yapıldığını söyleyebiliriz. Anne adayının alkol ve sigara kullanıyor olması, stresli bir yaşam sürüyor olması da bebeğin sakat doğmasını tetikleyebilir. Bu test, bebeğin sağlam doğacağı garantisini vermez, sadece, oluşma olasılığı yüksek olan hastalıkları önceden saptar.

Hamilelikte üçlü zeka testi nerede yapılır?

Üçlü zeka testi, tıp merkezlerinde ya da hastanelerde yapılmaktadır. İkili, üçlü ve dörtlü test yapılacağı için net bir fiyat verilememektedir. Fiyat öğrenmek için, test yaptırmayı düşündüğünüz hastane veya merkez ile iletişime geçmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 299 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com