Hamilelikte Vücut Isısı

Hamilelikte Vücut Isısı
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Vücut Isısı

İnsanlarda normal vücut ısısı 36.5 derecedir. 37 derece de, normal kabul edilirken, ısı 38 in üzerine çıktığı zaman kişi hasta sayılır. Gebe bayanlarda durum daha farklı gelişir. Gebelerde vücut ısısı yükseldiği zaman, bebek için risk taşımaktadır. Anne karnında gelişmekte olan bebek, annenin vücut ısısının artması ile sorunlar yaşayabilir. Özellikle ilk aylarda bebeklerin merkezi sinir sitemleri gelişmekte olduğu için, anne adaylarının gebeliğin ilk aylarında hasta olmamaya özen göstermeleri gereklidir. Grip, nezle gibi çok kolay yakalanabilinen enfeksiyonlardan korunmak için dengeli beslenmeli, bol su içmeli ve vitamin takviyesi yapılmalıdır. Annenin vücut ısısı yükseldiği zaman, gelişmekte olan bebeğin kol ve bacaklarında kısalık uzunluk görülebilir, kafanın vücuttan daha küçük olması ya da doğumdan sonra ruhsal hastalıklara rastlanılabilir. Bu yüzden, anne adayları, özellikle gebeliğin ilk 3 ayında çok dikkatli olmalıdır.

Hamilelikte ateşlenmemek için ne yapılmalıdır?

Gebe bayanlar bu konuya önem vermelidir. Gebelik döneminde çok sıcak su ile duş almak sakıncalıdır.Hamilelikte Vücut Isısı‘na dikkat edilmelidir. Ayrıca gebe bayanlar, saunaya girmemelidir. Hamilelik döneminde anne adayının ateşi 38 in üzerine yükselmiş ise, acil olarak doktora başvurulmalıdır. Doktor gerekli testleri ve tedavileri gerçekleştirecektir. Hamile bayanların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da, duş alırken fazla uzun kalmamaktır. 10 dakikadan fazla sıcak suya maruz kalmak, gelişimde olan bebek için sakıncalıdır. Ultrason ile bebeğin sakat veya kusurlu olduğunun bir kısmı saptanabilir, ancak kesin sonuç için zeka testi yapılmalıdır.

Gebe bayanlar vücut ısılarını kontrol ederek günlük yaşantılarına devam ederlerse, hem kendileri için hem de bebekleri için daha iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 282 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com