Hangi Cilt Tipleri Çatlak Oluşumuna Daha Yatkındır?

Hangi Cilt Tipleri Çatlak Oluşumuna Daha Yatkındır?
Paylaş
 

Hangi Cilt Tipleri Çatlak Oluşumuna Daha Yatkındır?

Bayanlar cilt türü olarak çatlak gelişimine daha yatkındırlar. Hamilelerde % 90, ergen kızlarda % 70 ve ergen erkeklerde % 40 gibi çatlak çıkması ihtimali vardır. Genetik yapıdan önemli olan bu durum bu yüzden bazı kişiler çatlaklara daha yatkındır. Mesela; hamile bir kadında çatlaklar oluştuysa doğacak olan bebek büyüdüğünde onda da çatlaklar oluşma ihtimali vardır.

Kimlerin Cildinde Çatlak Oluşur?

Genetik yapılar derinin yapısını doğrudan etkiler. Daha genç derilerde ortaya çıkan bu durum kaba kolejenlerin fazla olduğu kişilerde daha çok görülmektedir. Örneğin genç yaşta hamile kalan bir bayan, geç yaşta hamile kalan bir bayana oranla daha fazla cilt çatlaklarına maruz kalabilir. Yine esmer tenli kişiler, açık tenli kişilere oranla daha az cilt çatlağına maruz kalırlar. Ancak esmer olan kişilerde beyazlaşma durumu kendini gösterdiği için görüntü açısından rahatsız edecek durumlara maruz kalabiliyorlar.

Çatlak Cilt Tedavisi

Esmerlerde oluşan cilt çatlaklarında tedavi, açık tenli kişilere oranla daha zordur. Lazer kullanımı ile yapılan tedaviler esmer olan kişilerde, tedavi sonra bazı pingmed değişiklikleri, kalıcı lekeler gibi yan etkilere maruz kalabiliyorlar.

Bir önceki yazımız olan Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin başlıklı makalemizde bağışıklık sistemi güçlendirici yiyecekler, Bağışıklık Sistemi nasıl güçlendirilir ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için öneriler hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 589 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com