Hardal Zayıflatır mı?

Hardal Zayıflatır mı?
Paylaş
 
loading...

Hardal Zayıflatır mı?

İlk kullanımı milattan önce Roma’ya kadar dayanan hardal özellikle sosu yapılarak tüketilen bir bitkidir. Hardalın birçok türü bulunmaktadır. Ancak en çok bilinenleri beyaz, siyah ve kahverengi hardaldır. Hafif tatlımsı bir tadı olan hardalın, sosunun yanı sıra baharatı da yapılmaktadır. Bu baharat salatalarda, et yemeklerinde ve sandviçlerde kullanılmaktadır.

Hardalın Tüketim Şekilleri

Hardalın bildiğimiz üzere en çok sosu kullanılmaktadır. Bu sos daha çok fast-food yiyecekleri olan patates ve hamburger gibi yiyeceklerle birlikte kullanılmaktadır. Hardalın aynı zamanda yağı da kullanılmaktadır.

Hardalın Besin Değeri

Aynı zamanda tümüyle bir besin kaynağı olan hardalın içerisinde yüksek miktarda A, C, E, K vitamini ve kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve potasyum gibi vücuda son derece faydalı mineraller bulunmaktadır.

Hardal Kilo Verdirir Mi?

Hardalın kilo verdirmesi veya aldırması kullanım şekline bağlıdır. Örneğin hardal sosu içerisinde çok sayıda katkı maddesi içermesi sebebiyle yüksek kaloriye sahiptir. Bu sebeple kilo alınmasına sebep olur. Hardal tohumu ise hardal sosunun aksine kilo verdirici etkiye sahiptir. Bunun için hardal tohumunu demleyip süzdükten sonra çayını içebilirsiniz.

Hardalın Faydaları

  • Hardal içinde bulunan glukosinolat maddesinin yardımı ile kişiyi kansere karşı korur.
  • Hardal tohumu kilo verdirici etkisinin yanı sıra astıma ve bronşite de iyi gelmektedir.
  • Hardaldan elde edilen yağ bel ve boyun bölgelerini sürülürse bu bölgelerde oluşan ağrıların geçmesini sağlar.
  • Hardal bu faydalarının yanı sıra burun tıkanıklığına zehirlenme vakalarına ve romatizma ağrılarına da iyi gelmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Gölevez Zayıflatır mı? başlıklı makalemizde Gölevez Kilo Verdirir mi, Gölevez Nasıl Tüketilir ve Gölevez Zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 976 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Beril dedi ki:

    hardal çok faydalı gerçekten…

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com