Haşhaşın Faydaları

Haşhaşın Faydaları
Paylaş
 
loading...

Haşhaşın Faydaları

İki bölümden oluşan haşhaş bitkisinin bir yenilebilen kısmı, bir de yenilemeyen yenilse bile sağlığa zararı dokunabilecek kısmı vardır. Haşhaşın bu yenilmemesi gereken kısmı zehirli madde etkisi gösterir ve adına afyon denir. Haşhaş uyuşturucu ve sakinleştirici etkisi ile bilenen bir bitkidir. Haşhaşın faydaları yanında böyle zararlı bir kısmı da bulunmaktadır. Eski zamanlarda haşhaş bu iyileştirici ve sakinleştirici özelliğinin yanı sıra keyif veren, zihni bulanıklaştıran bir madde olarak ta kullanılmıştır.

Eski Mısır’da doktorların hastalarının ağrılarını dindirmek için hastalarına tohumunu yedirdiği haşhaşı, üretimi yasak olan ve uyuşturucu madde yapımında kullanılan kısmıyla da biliyoruz. Haşhaşı eroin yapımında kullanmak yasal olarak yasak bir durumdur. Yemek, salata, sos, margarin, kozmetik, vernik, kek ve ekmek yapımında da kullanılır.

Haşhaşın yararları

Haşhaşın FaydalarıBirçok ilacın hammaddesi olarak haşhaş kullanılır. Etkili bir ağrı kesici ve sakinleştiricidir. Göz bozukluğu tedavisinde, astım ve mide ağrısı tedavisinde kullanılır. Uyku problemleri için birebirdir. Ayrıca cildi egzaman ve kepekten korur. Bağışıklık sistemine de oldukça faydalıdır. Ayrıca ağız yaralarında da birebirdir. İçinde fazlasıyla lif bulunduğu için kabızlık tedavisinde de kullanılır. Uyku sorunları olan imsomnia hastaları için de haşhaş kullanmaları önerilir. Sadece sakinleştirici özelliği olmayan haşhaşın kalp linoleik asit bakımında zengin olması ve kandaki kötü kolesterolü azaltmasıyla da kalbinizin sağlığı için etkili bir bitkidir. Haşhaş tohumunun içerdiği kolajen ile kemik ağrılarınızı hafifletir, kemiklerinizi güçlendirir ve osteoporoz riskinin azalmasını sağlar.

Kalsiyum, demir ve bakır gibi mineraller bakımından oldukça zengin olan haşhaş beyin kimyasallarını düzenler ve beyin hücrelerinin oluşumunu destekler. Sinir sistemini etkileyici özelliği olan haşhaş bitkisinin içerdiği alkaidler sayesinde sinir sistemi hastalıkları tedavisinde de kullanıldığı biliniyor.Haşhaşın faydaları arasında ayrıca cildi koruyucu bir etkisi olduğu için ciltteki kuruluklar ve döküntüler için de etkili bir bakım ürünüdür. Cilt yanıklarını tedavi eder, egzama gibi zor hastalıkların tedavisinde kullanılır. Sütle karıştırılıp cilde uygulandığında ciltteki kızarıklık ve yanıkları iyileştirdiği gibi kırışık oluşumunu da engeller ve cildin temizlenmesine yardımcı olur. Haşhaş saç bakımında da kullanılan ve çoğu şampuanın içinde bulunan bir bitkidir.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 659 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com