Havucun Faydaları

Havucun Faydaları
Paylaş
 

Havuç Faydaları

Havuç içerisinde, K vitamini C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, kalsiyum, bakır, folik asit, tiamin ve magnezyum içermektedir. Havuç içermiş olduğu A vitamininin öncüsü yani beta karoten denilen maddeden yana oldukça zengindir. A vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için havucu kütür kütür yemekten ziyade salatalar gibi yağlı olan yiyeceklerin içinde tüketmek vitamin alımı açısından daha yararlı olmaktadır. İçinde bulunduğu zengin mineral ve besin kaynaklarından dolayı çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Havuç A vitamini ve beta karoten açısından oldukça zengin olduğu için başta kanser olmak üzere tümör ve birçok hastalık için şifa kaynağı olmaktadır. Bunun yanında göz ve cilt sağlığı açısından da çok önemli bir besin kaynağı olmaktadır.

Havuç Hangi Hastalıklara Karşı İlaç Niyetindedir?

Havuç çok iyi bir antioksidan olduğundan dolayı kanın temizlenmesi ve sürkilasyonunu hızlandırması açısından önemli görevler üstlenmektedir. Damar tıkanıklığını önlediği için kalp sağlığı açısından oldukça yararlı olmakla birlikte tıkanmadan dolayı meydana gelen aşırı yorgunluğu da engellemiş olmaktadır. Oldukça zengin miktarda beta keraton içerdiği için kanserle savaşta bir numara besin kaynağı olmaktadır. Havucun prostat kanserine karşı koruyucu özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca sigara kullanıp havuç tüketen kişilerin sigara kullanıp havuç tüketmeyen kişilerin kansere yakalanma risklerinin daha az olduğu belirtilmektedir. Bu araştırmaların sonuçlarına bakıldığında havucun, sigaranın oluşturduğu ciğerlerdeki hasarı azalttığını söylemek mümkündür. Ayrıca havuç mantar hastalıklarına karşı da ilaç niteliğinde bulunmaktadır. Havucun içerdiği maddeler beyin sağlığı açısından da oldukça önemli olmaktadır. Sinir hücreleri üzerindeki olumlu etkisi sayesinde hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına da yardımcı olmaktadır. Darbe alma ve yaşlanmaktan ileri gelen unutkanlık ve bunama gibi hastalıklara karşı da beyin sağlığını korumaktadır. Düşünceleri zinde tutmasının yanı sıra rahatlatma etkisi bulunmakta ve strese karşı mücadele etme etkisi de oluşturmaktadır.

Havucun Etkileri

Havuç içerdiği lifler sayesinde sindirim sistemine iyi gelmektedir. Havucun FaydalarıHavuç mideyi kuvvetlendirmekte ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bağırsakları hareketlendirmesinde ve görevlerini oldukça sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlamasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Zararlı olan parazitleri temizleme özelliği bulunmaktadır. Antioksidan özelliği ile sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmakla birlikte zararlı yağları yakmaya da yardımcı olmaktadır. Hücrelerin mikrop ve virüslere karşı direncini artırmaktadır. Yine antioksidan özelliğinden dolayı cildi temizlemekte ve korumaktadır. Güneş ışınlarına karşı vücudu koruma özelliği bulunmaktadır. Tırnak saç ve ciltte vitamin eksikliğinden dolayı meydana gelen kuruluk özelliğini ortadan kaldırmaktadır. İçerisinde yoğun olarak bulunan A vitamininden dolayı ciltte bulunan akne, siyah nokta ve ya başka lekelerin oluşmasına da engel olmaktadır. Özellikle kış aylarında ciltte meydana gelen kaşıntı ve dökülme gibi olayları engelleme özelliği bulunmaktadır. Havuç birçok hastalıklara karşı şifa niteliğinin bulunması yanında enfeksiyonlara karşı da önleyici özelliği bulunmaktadır. Havuç diş ve diş etleri sağlığı açısından da oldukça önemli bir besin kaynağı olmaktadır.

Havuç Suyunun Faydaları

Havuç suyu içerdiği protein sayesinde kemik gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Aynı zamanda kemik erimesini de önleyici özelliği bulunmaktadır. Düzenli olarak havuç suyu tüketimi karaciğerdeki toksinlerin yok olmasını sağlamaktadır. Ciltlerde oluşan yara izlerini de kolaylıkla geçmesini sağlamaktadır. Ciltlerde oluşan güneş hasarlarını, sarkmaları ve kırışıklığı önlemektedir. Havuç suyu özellikle doğum öncesi anne ve çocuk beslenmesi için oldukça yararlı bir besin kaynağı olmaktadır. Kilo vermek için önemli bir besin olmakla birlikte kasların gelimine de katkı sağlamaktadır. Havuç suyu gözlerde oluşabilecek hastalıklar açısından da önemli bir koruyucu besin olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Frenk Üzümü Faydaları başlıklı makalemizde Frenk Üzümü Faydaları nelerdir, frenk üzümü nerde yetişir ve Frenk Üzümü yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 830 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com