Hurma Kilo Aldırır mı?

Hurma Kilo Aldırır mı?
Paylaş
 

Hurma Kilo Aldırır mı?

Hurma özellikle Ramazan ayında tadına doyamayarak tükettiğimiz bir meyvedir. Aslında vücuda sağladığı faydalar ve içinde bulunan vitamin ve mineraller itibariyle her gün tüketmemiz gereken bir meyve olan hurma, kutsal bir besin olarak kabul edilmektedir. Mekke, Medine bölgesinde yetiştirilen hurma hakkında pek çok Hadis-i Şerif’de bulunmaktadır.

Hurmanın Besin İçeriği

Tatlı bir tadı olan hurma, genellikle taze olarak tüketilmektedir. Sanıldığının aksini düşük kalorili bir meyve olan hurma, günlük 1 tane olmak şartıyla her gün tüketilebilir. Hurmanın içinde bulunan magnezyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri ise hurmayı daha da mükemmel bir besin kaynağı haline getiriyor. Hurma bunun yanı sıra yaklaşık 15 farklı minerali de içeriğinde bulundurmaktadır. Hurma bu besin içeriği sayesinde vücuda komple bir koruma sağlamaktadır. Hatta bilim adamlarının dediğine göre bir insan sadece hurma ve suyla uzun yıllar geçirebilir.

Hurma Zayıflatır mı?

Günlük bir adet hurma tüketmek kilo almaya veya vermeye yardımcı olmaz. Ancak diyet sebebiyle olması muhtemel vitamin ve mineral kaybının giderilmesine yardımcı olur.  Hurma bu sebeple her diyet listesinde bulunması gereken meyvelerden biridir.

Hurmanın Faydaları

  • Hurmanın içinde bulunan beta-karoten maddesi bağırsaklarda çeşitli işlemlerden geçerek hafıza kaybını önleyici özellikler kazanmaktadır.
  • Arabistan’da özellikle çöllerde yaşayan bedevilerde kanserin görülme olasılığı neredeyse sıfıra yakındır. Bunun en büyük sebebi ise sürekli hurma yemeleridir.
  • Bir Hadis-i Şerif’te de geçtiği üzere yedi tane hurmanın çekirdekleriyle birlikte dövülüp, süt ve yağ ile birlikte sulandırılıp yenilmesi durumunda kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Frenk Üzümü Kilo Aldırır mı? başlıklı makalemizde Frenk Üzümü Kilo Verdirir mi, Frenk Üzümü nasıl kullanılır ve Frenk Üzümünde bulunan vitaminler hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 862 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com