Ihlamur Zayıflatır mı?

Ihlamur Zayıflatır mı
Paylaş
 
loading...

Ihlamur Kilo Verdirir Mi?

Özellikle şu soğuk aylarda hastalandığımızda annemizin yapıp hemen getirdiği içeceklerin başında ıhlamur gelmektedir. Ihlamur ortalama 25 metre boyundaki ağaçlarda yetişmektedir. Toplandıktan sonra kurutulan ıhlamur farklı yöntemlerden geçirilerek kullanılmaktadır. Ihlamur ağacının çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türler arasında vücuda sağladığı fayda yönünden veya tat yönünden bir fark yoktur. Tek farkı ağaçlardan toplanan ıhlamur yapraklarının büyüklüğünün fark etmesidir.

Ihlamurun Besin Değeri ve Kullanım Şekli

Ihlamur ağacının yaprakları Haziran ve Temmuz aylarında toplanmakta ve akabinde hemen kurutulmaktadır. Daha sonra ıhlamuru hazırlarken 1 bardağa 1 çay kaşığı ölçüsünü baz alarak demleme yöntemiyle hazırlayabilirsiniz. Ihlamur çayı her ne kadar çocuklar tarafından çok sevilmeden tüketilen bir içecek olsa da yaz aylarında kimi insanlar için siyah çayın yerini dahi tutmaktadır. Ihlamur  A ve B6 vitaminler açısından çok zengindir. Bunun yanı sıra içinde yüksek miktarda kalsiyum bulundurmaktadır.

Ihlamur Zayıflatır Mı?

Ihlamur çayı eğer öğünlerden önce içilirse yağların yakılmasını hızlandırır ve iştahın kapanmasına sebep olarak, tokluk hissi verir. Böylece kilo vermeye yardımcı olur.

Ihlamurun Faydaları

  • Ihlamur çayı özellikle soğuk aylarda meydana gelen soğuk algınlığından ve gripten vücudu koruma da son derece etkilidir. Ihlamur çayına özellikle bal ve limon katılması bu etkisini kat ve kat arttırmaktadır.
  • Ihlamur bağışıklık sistemini güçlendirerek sadece üst solunum yolu hastalıklarına karşı değil tüm hastalıklara karşı vücudu korur.
  • Ihlamur çayı aynı zamanda sinirleri yatıştırmak için de kullanılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Hardal Zayıflatır mı? başlıklı makalemizde Hardal Kilo Verdirir mi, Hardal Zayıflatır mı ve Hardalın Besin Değeri hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 576 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com