İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir?
Paylaş
 
loading...

İshale Ne İyi Gelir?

Sindirim sistemimiz besinlerin en iyi şekilde hazmedilip işlendiği ve bu şekilde bizlere fayda sağlanmasına yarayan en önemli organlarımızdan oluşur. Bu şekilde yediğimiz tüm besinler özen ve itinalı şekilde vitamin, mineral ve diğer etkili maddelerinden ayrılar. Hepsi gerekli olan yerlere gönderilerek, etkin ve kati bir sonuç için bedene şifa ve sağlık verirler. Kullanılmayan kısımlar ise posa olarak atılır. Bu şekilde yaşamamız için gerekli olan her şey ile öncelikle sindirim sistemimizde karşılaşıyoruz.

Sürekli olarak besinler doğru şekilde tüketilmeyebiliyor. Bazen ise sindirim sistemimiz gıdaların içeriklerinde ki maddeleri tolare edemez ve görevlerini tam olarak yapamazlar. Bu tip sorunlarda ishal ya da kabızlık gibi normal olmayan bir sindirim sorunu ile karşılaşılır. Normal bir insanın gün içinde bir ya da iki kez dışkı ihtiyacı olması gerekirken, bu durumunun sayısın artması ya da birkaç günden fazla tuvalete çıkamaması gibi durumlarda sorun olduğu saptanır.

Özellikle ishal sık rastlanan bir durumdur. Farklı türleri olan ishal bazen 1-2 gün içinde kendiliğinden geçse de bazen hastayı çok daha fazla yıpratır ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Gıda zehirlenmesine bağlı, viral enfeksiyon, ganstroenteri ishal ve rota viral ishaller olmak üzere kendi arasında oluşumuna ve seyrine göre ishal çeşitleri bulunur.

İshal Belirtileri ve Tedavisi

Öncelikle ishal sıvı olduğundan dolayı bedenin bol su kaybı da söz konusudur. İshale Ne İyi Gelir?Vücudumuzun %70 oranında su ile kaplı olduğunu düşünürseniz, suyun ne kadar önemli olduğunu da anlamış olursunuz. Bu neden ile özellikle viral olan ishallerde kesinlikle kişi bol su ve sulu gıdalar tüketerek bedeninin su kaybını takviye etmelidir. Günde iç kereden daha fazla sulu dışkı yapılması nedeni ile ishal başlamış demektir. İshal ile ateş, kusma ve başka belirtiler de birlikte görülüyorsa hemen doktora başvurmalıdır. Doktor genellikle gıda takviyesi toklar, mide bulantısını sonlandıracak ilaçlar ve antibiyotik tedavisi uygulayabilir.

Türüne ve çeşidine göre ishali ayırt edebilmek için öncelikle gayda tahlili ile tam olarak ishale neden olan bakteri incelenmeli ve ona göre ilaç tedavisine başlanmalıdır. Bozuk gıdalar veya bedenin intoleransına neden olan besinler yenildiğinde oluşan ishalde ise genellikle perhiz ve bol su içerek kolay bir şekilde atlatılabilir.

İshalde Beslenme Nasıl Olmalı?

Üşütme, bağırsak sistemine zararlı bir madde veya viral bir enfeksiyonda ilk olarak beslenmenin diyet durumuna geçmesi şarttır. Zaten yorgun olan bedenin sorun yaşaması ve hazmı zor olan besinler ile uğraşması önlemek amacı ile yağsız ve hazmı kolay olan bol lifli besinler ile dengeli beslenme yapılmalıdır.

İshale İyi Gelen Bitkiler

Sağlıklı beslenme dediğimiz zaman özellikle ishal olunduğunda yenilen besinler hayat kurtarıcı öneme sahiptir. Bunların başında havuç, nar, muz ve limon gibi bitkisel çözümler kullanılabilir. Adaçayı da ishale iyi gelen bitkiler içinde yer alır. Kurutulmuş yapraklarını sıcak su ile demleyerek tükettiğinizde hem su ihtiyacınızı karşılar hem de ishal üzerinde etkili maddeleri ile etkin şekilde yardımcı olur. Ayrıca ahududu yaprakları da aynı şekilde tüketildiğinde ishal kesici olarak kullanılabilir.

İshal Kesici Yiyecekler

İshale karşı bünyenizi güçlendiren ve yeniden bağırsak sisteminin düzene girmesini sağlayan meyvelerin başında muz gelmektedir. Gün içinde tüketeceğiniz birkaç adet muz yeniden sulu dışkının düzenlenmesine ve sağlıklı şekilde sindirimin çalışmasına yardımcı olacaktır.

Arpa ve pirinç su tutma özelliklerinden dolayı ishal için kullanılan özel tahıllardır. Özellikle yağsız hazırlayacağınız lapaları çok hızlı şekilde ishali kesecektir.

Bir tatlı kaşığı Türk kahvesinin içine yarım limon sıkarak tüketirseniz mideden kaynaklı olan bulantıları ve ishali kesecektir.

Mandalina suyu özellikle ishal olan kişilere C vitamini, su ve etken maddeleri ile destekleyici olarak yardımcı olup ishali keser.

Bir elmayı rendeleyin ve püre haline getirin. Bu şekilde tüketilmesi pekliği geri getirir ve ishalin düzelmesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 675 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com