Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları, Isırgan Otunun sağlığa faydası, Isırgan Otunun Tarihi, Isırgan Otunun yan etkileri
Paylaş
 

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu herkesin bildiği üzere dokunulduğunda acı veren bir bitkidir. Isırgan otu yaprakları üzerinde bulunan ince tüyeri sayesinde cildi tahriş eden kimyasal maddeler içerdiği için cilt ile temas ettiği zaman salgılanmaktadır. Bu nedenle dokunulduğu zaman acı vermektedir. Ancak acı vermesi bir yana ısırgan otunun faydaları saymakla bitmez. Avrupa’da da çok sayıda kişi tarafından bilinen ve kullanılan ısırgan otu birçok tıbbi alanda kullanılmaktadır. Tırtıklı ve koyu yeşil yapraklara sahip bir görünümdedir. Yıl boyunca yetiştirilebilen bir bitki türüdür. Haziran ayından eylül ayına kadar çiçek açmaktadır. Bu nedenle de bulunması kolay olacaktır.

Isırgan otunun yararları

 • Isırgan otu idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Isırgan oyu yüksek miktarda demir içerdiği için sağlıklıdır.
 • Isırgan otu kansızlık yani anemi tedavisinde yardımcı görev görmektedir.
 • Isırgan otu sindirim sistemini ve diğer bütün organları temizlemektedir.
 • Isırgan otu ile idrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmektedir.
 • Isırgan otu bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Isırgan otu böbrekleri temizler.
 • Isırgan otu karaciğeri de temizlemektedir.
 • Isırgan otu bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır.
 • Isırgan otu sindirim sistemini de düzenlemektedir.
 • Isırgan otu saman nezlesinin de tedavisinde kullanılmaktadır.

Isırgan Otunun Sağlığa Faydaları

Isırgan otu genel olarak çay ya da yemek gibi şeylerde kullanılmaktadır. Isırgan Otunun Faydaları, Isırgan Otunun sağlığa faydası, Isırgan Otunun Tarihi, Isırgan Otunun yan etkileriVücudunuzun bir yerinde kas ağrısı ya da eklem ağrısı yaşıyorsunuz o ağrı bulunan yere koyduğunuz zaman ağrının azaldığını göreceksiniz. Isırgan otunun sağlığa faydaları çayı hazırlandığı gibi saman nezlesinin tedavisinde de kullanılmak için kapsül şeklinde alınabilmektedir. Isırgan otunun kökünden üretilmekte olan yağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Bilimsel araştırmalarda da çok kullanılmaktadır. Yüksek tansiyon olan hastalarda kullanıldığı zaman tansiyonu düşürdüğü de saptanmıştır. Saç uzamasını teşvik eden bir bitki türü olduğu için ısırgan otlu şampuanlar da günümüzde kullanılmaktadır. Ayrıca Avrupa ve Amerika gibi yerlerde kanser tedavisi, şeker hastalığı, romatizma gibi hastalıklarda kullanıldığı bilinmektedir. Yaşlanmayı azaltıcı etkiye de sahip olduğu bilinen kaynaklar arasındadır.

Isırgan Otu Çayının Yan Etkileri

Isırgan otu vücuttaki toksinleri atan güçlendirmeye yarayan, temizleyen, koruyan bir özelliğe sahiptir. En etkili ilaçlardan daha etkili olduğu kanıtlanmış olan şifalı bitkilerdendir. Isırgan otu mide ağrısı, terleme, ishal, ciltte döküntü gibi yan etkilere çok nadir olsa da görülmektedir. Isırgan otu açık bir yara üzerinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Çok kötü sonuçlara neden olabilir. Kan şekeri seviyelerinde sorun bulunan kişilerin kullanmaması ve doktora danışmaları gerekmektedir. Isırgan otu tüketilecekse herhangi bir ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime geçebilir ve bu yüzden de kanın pıhtılaşmasına yol açabilir. Aspirin gibi herhangi bir ilaç da dahil olmak üzere kan inceltici özelliği bulunan ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Yüksek tansiyon ilaçlarının da etkisinin arttırılabileceğinden dolayı bu ilaçlarla da kullanılmaması gerekmektedir. Isırgan otu çayının yan etkileri arasında görülen bir başka sorunda kan şekeri ilaçları da kullanılıyorsa eğer ısırgan otu kullanılmamalıdır.

Isırgan Otu Tarihi

Isırgan otu bitkisi ilk olarak tarihlerde de tedavi amaçlı kullanılmaya başlamış olarak geçmiştir. Orta çağlarda Avrupa’da farklı kullanım alanlarının saç dökülmesinden, romatizma tedavisine kadar her türlü hastalıkta şifalı bitki olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir. Isırgan otu her zaman olduğu gibi çayı yapılarak içilmekte ve her tedavi de kullanılmaktadır. Isırgan otu kremi, yağı, çayı gibi şeylerle kullanılmakta ve taze yapraklarıyla ağrıları dindirmek için kompres olarak kullanılmaktadır. Günümüzde olduğu gibi şifalı bitkiler arasında en çok tercih edilen otlardan bir tanesi de ısırgan otudur.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 395 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com