Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanağın Faydaları Nelerdir?
Paylaş
 
loading...

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanak, oldukça sık tüketilmekte olan sebzelerden biridir. İsmi Latince’den gelmektedir. Latin kökeninde Spinacia olarak bilinen ıspanak özellikle önemli olan faydaları ile bilinmektedir. Dünyada ıspanağın daha fazla yaygınlaşmasını özellikle de çocukların ıspanağı daha kolay yemesini artırıcı bir etki olmuştur. Bu etki ise bir çizgi filmden gelmektedir. Temel Reis olarak bilinen çizgi filmin karakteri olan Reis, sürekli ıspanak yemektedir ve yedikten sonra daha güçlü olmaktadır.

Bu bilinçaltı özellikle çocukların ıspanağı yemesini daha da kolaylaştırmıştır. Yalnızca çocuklar için değil, aynı zamanda yetişkinler için de oldukça büyük bir önemi olan ıspanak gün geçtikçe daha çok tüketilmeye başlanmıştır. Ispanağın bilinen faydalarının yanı sıra bir de yeni ortaya çıkan faydaları vardır. Bütün bunların doktorlar ve uzman kişiler tarafından açığa kavuşturulması ile ıspanak tüketimine daha çok önem veren kişiler bu faydaları sık sık hissettiklerini dile getirmektedir. Dile getirilen bu durumlar kişiler arasında yaygınlık göstererek devam etmektedir. Ispanağın yapraklarında pek çok vitamin ve mineral vardır.

Ispanağın Vücuda Faydasını Artırmak İçin Tavsiyeler 

Özellikle bu vitamin ve minerallerin daha sağlıklı kalması için ıspanak yemeği yaparken ıspanağın daha az pişirilmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra bir de çiğ yenmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle salataların içerisinde kullanılmakta olan ıspanağın büyük faydası vardır. Ispanağın Faydaları Nelerdir?Çiğ olduğu için, uzun süre pişirilmeye maruz kalmadığı için daha fazla faydaya sahip olarak kendini korumaktadır.

Ispanak yemeği pişirmek ve faydasını vücuda tam anlamıyla almak isteyen kişilere en güzel tavsiye yemeği pişirirken suyunu süzmemeleridir. Ispanağın tüm faydası, içeriğindeki vitamin ve minerallerin tümü suyuna geçmektedir. Bu sebeple mümkünse eğer yemeğin suyunu süzmeden tüketmek tavsiye edilmektedir.

Ispanağın vücuda faydasını artırmak adına verilecek tavsiyelerden bir diğeri ise, bu bitkiyi taze ya da pişmiş olarak süt ve süt ürünlerinin yanında tüketmemektedir. Ispanak yemeğinin yoğurt ile tüketimi ülkemizde oldukça yaygındır. Ancak bu ıspanaktan alacağınız faydayı en aza indirir. Çünkü ıspanakta bulunan bol miktarda demir, yoğurtta bol miktarda bulunan kalsiyum tarafından bağlanır. Demir serbest hale geçip vücunuzda fayda sağlayamaz. Bu sebeple mümkünse ıspanak yemelerinize yoğurt eklememeniz tavsiye edilir.

Ispanağın Faydaları

 • Bilindiği kadarı ile yapraklı olan diğer sebzelerden daha fazla protein içermektedir.
 • Folik asit etkisi vardır. Folik asit içeren yiyeceklerin tüketilmesi özellikle hamilelik döneminde çok daha fazla işe yaramaktadır. Bebeklerin santral sinir bozukluğunu yani herhangi bir şekilde engelli doğma olasılığını en az seviyeye indirerek yok olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ispanağın içerisinde K vitamini bulunmaktadır.
 • K vitamini kemiklerin daha çok gelişmesine yardımcı olur. Kemik gelişimin yanı sıra bir de kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olur.
 • K vitaminin fazla olması ile birlikte özellikle menopoz döneminde olan kadınların kemik erime riskinin en az seviyeye inmesine yardımcı olur.
 • Demir maddesi ıspanakta oldukça fazladır fakat yapraklarında bulunan maddeler demir emilimini biraz daha zor hâle getirmektedir. Bu yüzden ıspanağın çiğ yenmesi daha makul olacaktır.
 • İçerisinde antioksidan bulunmaktadır.
 • Antioksidan etkisi ile birlikte vücudun daha genç kalmasını sağlamaktadır.
 • Cilde büyük faydası vardır.
 • Ciltte oluşan renk farklılıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ciltteki renk pigmentasyonunun korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • İçerisinde bulunan maddeler sayesinde yaşlanma karşıtı olan bir sebze olarak bilinmektedir.
 • Vücuttaki hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • İçerisinde bulunan maddeler sayesinde zaman içerisinde vücutta oluşan dejenerosyanlara karşı etki yaratmaktadır.
 • Hamilelik döneminde anne adayına ve bebeğe son derece iyi gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 296 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com