Jinekolojik Enfeksiyonların Tedavisi İçin Metronidazol Kullanımı

Metronidazol Kullanımı
Paylaş
 
loading...

Jinekolojik Enfeksiyonların Tedavisi İçin Metronidazol Kullanımı

Metronidazol jinekolojik enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ve oldukça yaygın olan bir antibiyotiktir. Bakteriyel vajinoza ve trikomonasa yol açan mikropları yok etmekle kalmaz bunun yanı sıra oksijenin düşük miktarda olan ortamlardaki organizmalar üzerinde de (yani anaerob) oldukça etkilidir. Fallop tüplerinde ve Rahimde çoğalan anaeroblar PEH’te sık sık rol oynamaktadır.

Her ne kadar etkili ve kullanımı sık olsada Metronidazol kullanmak o kadarda keyifli değildir aksine kullanımı can sıkıcı olabilir. Zaman zaman kullanım sonrası sindirim sisteminde rahatsızlık ve bulantılara neden olmaktadır. En belirgin rahatsız edici durumu ise ağzıda metalik bir tat bırakmasıdır.

Metronidazol alkol ile kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez çünkü ilacın bazı yan etkilerinin daha belirgin yaşanmasına neden olabilir. Alkol eşliğinde kullanılmamasının amacı alkolün ilacın etkisi azalması değildir, hatta alkol ile alınması ilacın etkisini engellemez. Alkol eşliğinde kullanıldığında mide bulantısı daha şiddetli olmakla beraber sonuç kusmaya kadar gidebilir.

Eğer Metronidazol kullanma ihtiyacınız varsa tüm bunları göze almaktan başka bir yol yoktur.

Bir önceki yazımız olan Fistül Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

loading...
Bu yazı 345 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com