Kangren Nedir?

Kangren Nedir?
Paylaş
 
loading...

Kangren Nedir?

Halk arasında Kangren ismi ile bilinen Kompartman sendromu, dokuların kendilerini besleyen atardamarların tamamen yetersiz hale gelmesi sonucu tüm işlevini kaybetmesidir. Bu sorunun belirli bir sebebi olmayacağı gibi günlük herhangi bir kaza sonucu da meydana gelebilir.

Kangren kuru ve yaş olmak üzere iki şekilde tanımlanmaktadır.

Kangren Çeşitleri

Kuru kangren

Kangren oluşan bölgenin simsiyah bir renk alması ve kupkuru bir hale gelmesinden dolayı Kuru Kangren adı verilmiştir. Mumyayı andıran bu tip kangren atardamarların tıkanması sonucunda meydana gelmektedir. Kangrenli bölgeyi,canlı bölgeden çok belirgin bir çizgi ile ayırmak mümkündür. Bu çizgiye, demarkasyon hattı ya da atılma çizgisi adı verilir.

Yaş Kangren

Beslenmesi fazlasıyla bozulmuş olan dokuların sıyrık yoluyla mikrop kapması ya da kuru kangren enfeksiyonuna maruz kalınması sonucunda Yaş Kangren oluşur. Yaş kangreni, en çok şeker hastalığı sonucunda meydana gelen damar bozuklukları sonucunda orataya çıkan kangrenlerde görmek mümkündür. Bunun sebebi ise, şeker hastalığının enfeksiyonlara karşı eğilimi olmasıdır. Enfeksiyon ilerlediğinde, kangrenli uzvun,sağlamca görülen kısımlarının da şişmesi ve kızarması mümkündür. Ve daha sonra bu kısımlarda su dolu kesecikler meydana gelir ve zararlı maddelerin kana geçmesi sonucunda hastanın hastalığının boyutu ilerler.

Bir önceki yazımız olan Jinekolojik Enfeksiyonların Tedavisi İçin Metronidazol Kullanımı başlıklı makalemizde jinekolojik enfeksiyonların tedavisi, Metronidazol kullanımı ve Metronidazol ne için kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 525 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Eslime dedi ki:

    yaş kangreni bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum 🙂

  2. Kerime Yazgal dedi ki:

    bebeklerde anne saç kılları parmaklara dolandığında kangrene neden olabilir, dikkat!

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com