Kantaron Bitkisinin Faydaları

Paylaş
 

Kantaron çok faydalı bir bitkidir. Birçok şey için dahili veya harici olarak kullanılabilir. Harici olarak yağ formunda kullanılır, yanık ve yaraların üstüne sürüldüğünde iz bırakmadan geçirir. Hemoroide (basur)  iyi gelir. Bir çay bardağı suya veya şekere 4-5 damla damlatılarak kullanıldığında hazmı kolaylaştırır. Ülser ve gastritin iyileşmesini hızlandırır, iştah açar, varislerin iyileşmesinde de etkilidir. Ayrıca iltihap önleyici özelliktedir. Bu dertlere ve daha fazlasına deva olabilen kantaron yağı şöyle yapılır:

 

Kurutulmuş kantaronun yalnızca çiçeklerini 0,5 litrelik cam bir kavanoza koyunuz. Üzerini geçecek kadar sızma zeytinyağını kavanoza ekleyiniz. Kavanozun ağzını gergin olacak şekilde bir tülbent ile kapatıp, güneş alan bir yerde beş gün mayalanması için bekletiniz. Beş gün sonunda kavanoza kendi kapağını kapatarak ya sadece sabah ya da sadece öğlen güneş alan bir yerde 45 gün kadar bekletiniz. Ara sıra çalkalayarak karışmasını sağlayınız. 45 gün sonunda ise tülbentten ve sonrasında tekrar süzgeçten geçirerek süzüp güneş görmeyen yerde koyu renkli cam bir şişede saklayabilirsiniz. Kantaron yağı bu şişe içinde saklanarak  2-3 yıl kullanılabilir.

 

Kantaronu farklı şekillerde dahili olarak kullanabilmek için kurutulmuş ve ezilmiş Kantaron çiçeğini 1 veya 1,5 litre suya bir yemek kaşığı atıp kısık ateşte 10 ile 15 dakika arasında kaynamaya bırakarak kantaron çayı hazırlayabilirsiniz. Bu çay ruhsal gerginliklere de iyi gelmektedir. Çay yerine yine kantaron çiçeğini ezip, 3 katı fazla miktardaki bal ile karıştırarak sabah, öğlen ve akşam tok karnına yiyebilirsiniz.

kantaron çayı

Ancak şunu da belirtelim ki kantaron çok fazla tüketilmemelidir. Günde bir tatlı kaşığından fazlası zararlı olabilir. Herhangi bir şikâyetiniz için kantaron bitkisini kullandığınızda şikâyetiniz geçtikten hemen sonra kantaron kullanmayı bırakmalısınız. Şikâyetiniz devam ediyorsa bile 6 ay kullandıktan sonra en az 3 ay kullanmaya ara vermeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Çay Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde yeşil çay içerek kilo verme, yeşil çay kaç kaloridir ve yeşil çay zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 1408 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com