Karatay Diyeti İle Kilo Verme

karatay diyeti
Paylaş
 

Geçmişten bugüne dek insanların en büyük derdi haline gelen obezite gün geçtikçe yayılmakta. Obezitenin yayılmasına paralel olarak gerek sanal ortamda gerekse televizyonlarda birçok uzmanın diyet listeleri dolaşıp durmakta. Bu diyet listelerinin birçoğu sizlere kısa zamanda kilo verdirse de uzun vadede kilonuzu korumaya yardımcı önerilerde bulunmamakta. Bu yazımızda bunun aksi olan Karatay Diyeti ile sizleri tanıştırmak istiyoruz.

Karatay Diyeti’ne sadece bir diyet olarak bakmak yanlış olur. Çünkü Karatay bizlere verdiği listede bize kilo verdirmekten çok yaşamımız boyunca uygulayıp sağlıklı yaşamamızı sağlayacak öğütler veriyor. Bu diyeti uygulamaya başladıktan sonra bu diyet programının sizin uygulamak zorunda olduğunuz bir programın dışında günlük yeme alışkanlığınız haline geldiğini göreceksiniz. Aynı zamanda bu sağlıklı beslenme programı sayesinde diyabet, kolesterol gibi rahatsızlıklarınızdan da zaman içinde kurtulabilirsiniz.

Karatay diyetini genel olarak özetlemek gerekirse; Karatay’a göre vücuda alınan yağ, yağ olarak depolanmamaktadır. Bu yüzden Karatay bizlere yağlı yemekler yemekten aşırıya kaçmamak şartıyla çekinmememiz gerektiğini söylüyor. Ancak vücuda girdikten sonra yağa dönüşen karbonhidrat ise kesinlikle yasak. Karatay diyetinde hangi yemekleri yemeniz gerektiğinden ziyade, hangi yemekleri yememeniz gerektiği yazmaktadır. Şimdi sizlere örnek olarak gün gün uygulayabileceğiniz bir Karatay Diyet listesi veriyoruz.

Pazartesi

Kahvaltıda yağda veya haşlanmış iki adet yumurta yiyebilirsiniz. Bunun yanında tuzsuz zeytin, peynir yiyebilir ve şekersiz çay içebilirsiniz.

Öğle yemeğinde ise kırmızı veya beyaz et zeytinyağlı salata ve yeşil çay tüketebilirsiniz.

Akşam yemeğinde de farklı olması için herhangi bir balık türünü istediğiniz pişirme şekliyle pişirip yanında zeytinyağlı salatanızla birlikte tüketebilirsiniz.

Salı

Pazartesi günkü kahvaltıya ek olarak roka, maydanoz gibi yeşil sebzeler tüketip, fındık ve badem gibi kuruyemişlerde yiyebilirsiniz.

Öğlen ise lahana, karnabahar tarzı sebzelerin bol sulu yemeğini yaparak yiyebilirsiniz

Akşam yemeğinde de her gün aynı olmaması açısından tavuk veya dana etini istediğiniz şekilde pişirip, salatayla birlikte yiyebilirsiniz.

Bu diyet programını uygulamanız durumunda vücudunuz ilk önce kilo almayı durdurup sizi sabit bir kiloda tutmaya başlayacak ve devam etmeniz durumunda kilo vermeye başlayacaksınız.

Bu iki günde yer alan öğünleri çeşitlendirmek adına yumurta yerine menemen, ya da ek olarak közlenmiş yeşil biber gibi yiyeceklerle menünüzü zenginleştirebilir ve bu diyet programını kendinize uyarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Biggest Loser Diyeti İle Kilo Verme başlıklı makalemizde biggest loser diyet listesi, biggest loser diyeti ve diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 292 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com