Kavunun Yararları

kavun faydaları, Kavun Yararları, kavunun faydaları, kavunun sağlığa faydaları
Paylaş
 
loading...

Kavunun Yararları

Kavun, hoş aromalı ve içinde beyaz çekirdekleri olan bir yaz meyvesidir. Genellikle yassı şekilli ve sarı ya da yeşil renklerde olan kavunun sağlık açısında da pek çok faydası bulunmaktadır. İçeriğindeki vitamin ve mineraller nedeniyle mevsiminde bolca kavun tüketilmesi önerilmektedir. A, B ve C vitaminleri açısından son derece zengin olan kavun ayrıca bol miktarda B vitamini kompleksi içermektedir. E ve K vitaminlerinin yanı sıra sodyum, potasyum, magnezyum, alfa-beta karotenleri, demir ve bakır açısından da zengin olan kavun çok yararlı bir besindir.

Kavunun Sağlığa Faydaları

Çok lezzetli bir meyve olması dışında içerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle sağlığımıza da katkıları olan kavun yararları özellikle sindirim sistemi üzerinde görülen meyvedir. Kavunun sayısız yararlarına göz atmak gerekirse;

  • Kırmızı kan hücrelerini uyararak bağışıklık sisteminin canlanmasında yarar sağlayan kavun, vücutta serbest radikallere karşı mücadeleyi arttırmaktadır.
  • Potasyum bakımından son derece zengin olan meyve, bu özelliğiyle kalp ve damar sağlığının korunmasında da etkili rol oynamaktadır. Ayrıca sodyum içeriği sayesinde hipertansiyonu önlediği ve kan inceltmeye yardımcı olması nedeniyle kalp sağlında yararlı olduğu da bilinmektedir. Bol miktarda folat içermesi kalp krizi riskini azalttığı gibi c vitamini de arterlerin sertleşmesine engel olmaktadır.kavun faydaları, Kavun Yararları, kavunun faydaları, kavunun sağlığa faydaları
  • Son zamanlarda kanserle mücadelede etkisi kanıtlanan C vitamini bakımından zengin olan kavun yararları ile vücut hücrelerine saldıran ve kanserin büyümesinde etkili olan serbest radikallerin etkisini azaltmaktadır.
  • Beta-karoten açısından da zengin olan kavun, göz sağlığını ve görme yeteneğini korumakta da etkilidir. Beta-karotenin vücut tarafından emilimi ve A vitamine dönüştürülmesiyle göz hastalıklarının en yaygını olan katarakt riskini de azaltmakta etkili olmaktadır.
  • Kalp atışlarının normalleşmesini sağlayarak beyne giden oksijen miktarının artmasında etkili olan kavun, potasyum içeriği ile de sinir sistemi üzerinde etki göstermektedir. Bu özellikleri ile oksidatif stresten kaynaklı hücre ölümlerinin önlenmesi sağlanabilmektedir.
  • Bol miktarda C vitamini içeren kavun, kadınlarda adet sürecinde yaşanan kramp ve ağrıların yatışmasında da etkili olmakta ve adet döngüsünün düzenlenmesini sağlamaktadır.
  • Düşük kalorili yüksek lifli içeriği sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırması da kavun yararları arasında sayılmaktadır. Diyet yapan kişilerin listelerinde çoğunlukla yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Frenk Üzümü Faydaları başlıklı makalemizde Frenk Üzümü Faydaları nelerdir, frenk üzümü nerde yetişir ve Frenk Üzümü yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 239 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com