Kenevir

Kenevir
Paylaş
 
loading...

Kenevir

Kendirgiller gurubunun üyesi, sarı renkli çiçeklere sahip ve bu çiçekler salkım şeklinde duran bir bitkidir. Gövde kısmı oldukça dik durur ve içi bambu gibi boştur. Dışı pürüzlüdür. Yaprakları parmak gibi parçalıdır. Reçine ve uçucu yağ ihtiva eder. Meyveleri oldukça yağlıdır. Gövde kısmının kabuğundan hasır ve ip yapılan bir lif elde edilir. Bu bitkinin hint keneviri adındaki türünden esrar adı verilen uyuşturucu madde temin edilir. Uyuşturucu özellik taşıdığından bu bitki gözetim altında ve sınırlı olarak ekilir. Bu uyuşturucu türünün bazı Avrupa ülkelerinde ve Amerika’nın bazı eyaletlerinde tüketimi serbesttir. Ancak ülkemizde özellikle yasa dışı örgütlerin maddi kaynağı haline gelmesi nedeniyle kullanımı ve üretimi kesinlikle yasak olup kanunca cezai yaptırımları vardır.

Kenevir Faydaları

  • Yapraklarının suya atılıp haşlanması ile elde edilen su romatizmaya iyi gelir.
  • Sakinleştirici ve tetikleyici etkisi vardır.
  • Balgam söktürücü etkisi vardır.
  • Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir.
  • İdrar yollarındaki iltihapların dağıtılmasında faydalıdır.

Kenevir Kullanılışı

Tohumları ezilip sıcak süt ile karıstırılıp bal ile macun kıvamına getirilerek kullanılabilir. Yaprakları kaynatılıp tüketilebilir gövde kısmından ip elde edilir. Fazla kullanımı sakıncalı etkiler doğurur.

Bir önceki yazımız olan Hindistan Cevizi ve Yararları başlıklı makalemizde hindistan cevizi nasıl yenir, hindistan cevizi nerede yetişir ve Hindistan Cevizinin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 363 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com