Keten Tohumu Kilo Verdirir mi?

keten tohumu
Paylaş
 

İçinde sağlığımıza yararlı olan birçok bileşen içeren keten tohumunun anavatanı Mısır’dır. Ortaçağ ‘da daha çok kabıza karşı bir ilaç olarak kullanılan keten tohumunun ne derece şifalı bir besin olduğu tıbbın gelişmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Keten bitkisinin tohumundan üretilen keten tohumu besleyici özelliğiyle ön plana çıkarken bir başka önemli yararı ise kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Bu sebeple bizler keten tohumu kilo verdirir mi sorusuna evet cevabını veriyoruz. Ancak keten tohumunun kilo verdirici özelliğinden faydalanmak istiyorsanız keten tohumunu diyet listesine ek olarak kullanmanız gerekmektedir.

Bir somon balığında olduğu kadar Omega-3 içeren keten tohumu zayıflatıcı özelliğini de bu yağdan almaktadır. Kilolu olan bireyler keten tohumundan aldığı Omega-3’le birlikte düzenli olarak spor yapmaya başlarlarsa ayda 4-5 kilo verebilirler.

Keten tohumu içinde bulundurduğu lif benzeri madde sayesinde yenildiğinde sizi tok tutup daha fazla yemenizi engelleyecek ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Eğer keten tohumunu yoğurtla birlikte tüketirseniz keten tohumunun doyurucu etkisi daha fazla olacaktır. Keten tohumunun açlığınızı bastırması için özellikle öğün aralarında tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda keten tohumu kan şekerinizi düzenlediği için bu tokluk hissini çok uzun zamanlara yayabilir.

Keten tohumu aynı zamanda kabız içinde kullanılabilir. Şişkinliği olan bireyler keten tohumu sayesinde şişkinliğinden yani dolaylı olarak da kilolarından kurtulabilir.

Zayıflatıcı etkisinin yanında keten tohumu kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir ve aynı zamanda akne oluşumunu engeller. Aynı zamanda keten tohumu midede ki ülsere iyi gelmesiyle birlikte menopoz süresince de kullanılması durumunda adet sancılarını azaltıcı bir etki gösterir. Keten tohumunu diş ağrısı olan bölgede gargara yapmak suretiyle de kullanabilirsiniz.

KİMLER KETEN TOHUMUNU YEMEMELİ?

Keten tohumunu hamile bayanlar, göğüs hastalıkları olanlar ve diyabet rahatsızlığı olanlar doktor gözetimi haricinde tüketmemelidir.

KETEN TOHUMU NASIL TÜKETİLMELİ?

  • 1 kase yoğurda 1 yemek kaşığı keten tohumu karıştırılarak tüketilebilir.
  • Suyla birlikte yoğurup krep büyüklüğünde yuvarlaklar yapılıp fırında pişirilerek öğünlerde ekmek niyetine tüketilebilir.
  • Günde 2 yemek kaşığı şeklinde çiğ olarak tüketilebilir.

Unutmayın keten tohumu tek başına kilo verdirmez. Ancak ve ancak diyet sırasında ek takviye olarak alınmalıdır ve doktor önerisi şarttır.

Bir önceki yazımız olan Kilo Aldıran Yiyecekler başlıklı makalemizde kilo aldıran yiyecekler, kilo aldıran yiyecekler maddeler halinde ve Kilo Aldıran Yiyecekler nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 495 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com