Kıl Kurduna Ne İyi Gelir?

Kıl Kurduna Ne İyi Gelir, Makatta Kıl Kurdunun Belirtileri, Kıl Kurdu Tedavisi
Paylaş
 
loading...

Kıl Kurduna Ne İyi Gelir?

Bir bağırsak paraziti olarak tanımlanabilecek kıl kurdu, sıklıkla çocuklarda görülür. Bilhassa 5-14 yaş aralığındaki çocuklar bu probleme sık yakalanır. Bunun nedeni okulda ve benzeri kalabalık etkinliklerde sık bulunmasından kaynaklıdır. Kıl kurduna ne iyi gelir sorusunu cevaplamadan önce bunun zararsız bir problem olduğunu bilmelisiniz. Kıl kurdu aynı zamanda kadın ve erkeklerde farklı uzunluklarda olur. Kıl kurdu bulaşıcı olduğu için aynı evin içerisinde ailenin diğer bireylerine bulaşabilir. Ayrıca kör bağırsakta ya da kalın bağırsakta yerleşebilen bir parazittir. Kişi uykudayken makat çevresine gelerek cilt üstüne binlerce sayıda yumurta bırakır. Yumurtaların kıl kurduna dönmesi ortalama olarak 1-2 aylık bir süreçtir.

Makatta Kıl Kurdunun Belirtileri ve Çözümü

Kıl Kurduna Ne İyi Gelir, Makatta Kıl Kurdunun Belirtileri, Kıl Kurdu TedavisiBu problem genelde kendisini makat çevresinde şiddetli kaşıntıyla gösterir. Bunun nedeni dişi kıl kurdunun sürekli olarak yumurta bırakmak için hareket etmesidir. Ayrıca enfeksiyon olabileceğinden uykusuzluk ya da altını ıslatma gibi problemler gözükebilir. Kaşıntılar şiddetlenirse mutlaka bir uzmana gözükmek gerekecektir. Ayrıca bu durumun bulaşıcı olduğunu unutmamak gerekir. Doktorun tanı koyması için makat çevresine bakması ve kıl kurdunu görmesi gereklidir. Kişinin dışkısında parazit testi de yapılabilir. Eğer aileden bir bireye kıl kurdu tespiti koyulursa o zaman tüm ailenin tedavi görmesi gerekecektir. Diğer aile bireylerinin hepsi teste tabi tutulur.

Kıl Kurdu Tedavisi

Bu probleme yakalanmamak için yapmanız gerekenlerden biri bilmediğiniz ve temizliğinden emin olmadığınız suları içmemek, sebzeleri ve meyveleri yemeden önce bol bol sudan geçirmektir. Ayrıca yemek yediğiniz yerler çok önemlidir ve temizliğinden emin olduğunuz mekanlarda yemeniz önerilir. Çiğ et de kıl kurdu olmasına sebep verir. Tırnaklarınızı kısa tutarsanız kişisel temizlikte mikrop bulaşmasını engellersiniz. İç çamaşırları kaynar suyla yıkamak ve ütüledikten sonra giymek de oldukça önemlidir. Tuvalletten sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Kıl kurduna ne iyi gelir sorusuna cevap olarak ancak önlem alabileceğinizi söyleyebiliriz. Çünkü bu hastalık bulaştığı zaman tedavisini ancak ilaç kontrolünde yapabileceksiniz. Ama önlem almak adına yapılabileceklerden biri de sık sık iç çamaşırı değiştirmek ve buna özen göstermektir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 554 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com