Kilo Aldıran Hastalıklar

kilo-aldiran-hastaliklar
Paylaş
 

Obeziteye yakalanmış kimi insanlar farklı farklı diyetler uygulayıp saatlerce spor yapmalarına rağmen bir sonuç alamamaktadırlar. Böyle hastaların kilo verememesinin sebebi çoğu zaman obeziteye sebep olan bir hastalığa yakalanmış olmalarından kaynaklanmaktadır. İşte böyle hastaların öncelikle bu hastalığı atlatması ve daha sonrasında zayıflamaya yönelik spor ve diyet yapmaya devam etmesi gerekir. Aşağıda belirteceğimiz hastalıklara yakalanmamaya dikkat etmeniz ve yakalandıysanız da mutlaka bir uzman doktora görünmeniz gerekmektedir.

KİLO ALDIRAN HASTALIKLAR

Tiroid Hormonlarının Azalması:

Vücudunuzda bulunan tiroid hormonu miktarının azalması durumunda vücudunuz uygulanan diyetlere karşılık veremeyecek ve bu diyet programlarına karşı duyarsız kalacaktır. Bunun sebebi ise tiroid hormonlarının azalmasıyla birlikte metabolizma hızımızın yavaşlaması ve böbreklerin süzme işlemini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirememesidir.

Şeker Hastalığı:

Kiloyla paralel bir seyir gösteren şeker hastalığı kilolu insanların mutlaka dikkat etmesi gereken bir rahatsızlıktır. Şeker hastalığına yakalanmış kişiler farkında olmadan çok yemek yiyebilir ya da uzun saat acıktıklarını hissetmeden yemeksiz durabilirler. Bu yüzden gerek yakınları tarafından gerekse doktorlar tarafında sürekli gözetim altında tutulmalıdırlar.

Polikistik Over:

Daha çok esmer kadınlarda görülen bu hastalık yumurtalık kistlerinde yol açtığı hasarla birlikte kilo alımına da yola açıyor. Özellikle bel ve karın bölgesinde kilo alımına yola açarak vücudun çok bozuk bir şekil almasına yol açan bu hastalıkta kilo vermek de oldukça zordur. Bu hastalığa yakalanan hastaların karbonhidrat tüketimini minimuma indirgeyip spora ağırlık vermesi gerekmektedir.

D Vitamini Eksikliği:

D vitamini eksikliği, kilo aldırmaktan ziyade aldığımız kiloları vermemize engel olan bir rahatsızlıktır. Bunun sebebi ise D vitamini eksikliği durumunda hormonlarımızın düzgün çalışamamasıdır. Bu sebeple yaz, kış yeterli miktarda güneş ışığı almaya dikkat etmemiz gerekiyor.

Uyku Apnesi:

Eğer uykunuzda çok uzun süre nefesini tutuyor ve birden veriyorsanız ve birde bunun yanında sabahları çok yorgun uyanıyorsanız uyku apnesine yakalandığınız anlamına geliyor. Uyku apnesi uyku düzeninizi bozmasının yanı sıra çok dengesi bir şekilde ani kilo artışlarına sebep olabilir.

Böbrek Üstü Bezlerinin Çok Çalışması:

Bel ve boyun çevresinde kilo alma ve yağlanma gibi şikayetleriniz varsa böbrek üstü bezlerinizi kontrol altına almak için bir uzman doktora başvurmanız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Susam Kilo Aldırır mı? başlıklı makalemizde susam faydaları, susam kilo verdirir mi ve susam kilo yaparmı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 245 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com