Kiraz Yararları

kiraz faydaları, kiraz kilo verdirir mi, kiraz zayıflatır mı, kirazın sağlığa yararları
Paylaş
 
loading...

Kiraz Yararları

Ilıman iklimde yetişen kiraz ağacının meyvesi olan kiraz, son derece lezzetli, sezonluk bir meyvedir. Mükemmel lezzetinin yanı sıra kiraz yararları açısından da çok kıymetli meyvelerden biridir. En önemli özelliği iyi bir antioksidan olması olan kiraz, A, C, K ve B6 vitaminleri bakımından zengin bir meyvedir. Ayrıca potasyum, demir ve magnezyum içeriği kirazın yararlarını arttırmaktadır.

İyi bir antioksidan olması sayesinde eklem ve karın ağrısı şikâyetlerinin azalmasında, uykusuzluğun giderilmesinde, kalp ve zihinsel hastalıkların önlenmesinde etkili olmaktadır. Sağlıklı bir sindirim sistemi üzerindeki etkisi sayesinde kolon kanseri riskinin azaltılmasında da etkili olan kiraz, pek çok sağlık sorununda yararlanılan bir meyvedir.

Şeker Hastalığı ve Kiraz

Diğer meyvelere göre daha düşük glisemik endeks özelliği bulunan kiraz, kan şekerindeki hızlı yükselme ve düşüşlere neden olmadığından şeker hastalarının güvenle tüketebileceği meyvelerin başında gelmektedir.

Uyku Sorunlarında Kirazın Etkisi

Kirazda bol miktarda bulunan melatonin, kiraz yararları arasına rahat bir uykuya yardımcı olmasının eklenmesini sağlamaktadır. Akşam yatmadan önce bir miktar kiraz yemek ya da sabah bir bardak kiraz suyu içmek melatonin alımını arttırdığından uykusuzluk sorununun giderilmesinde etkili olmaktadır.

kiraz faydaları, kiraz kilo verdirir mi, kiraz zayıflatır mı, kirazın sağlığa yararlarıAlzheimer Hastalığına Karşı Kiraz

Antioksidanlar açısından zengin olması, bütün organların sağlığında olumlu etkiler yarattığı gibi, beyinde de olumlu etkileri gözlenmektedir. Serbest radikallerin ve yaşlanmanın neden olduğu Alzheimer hastalığına yakalanma riski kiraz tüketerek azaltılabilir.

İnme ve Felç Riskini Azaltıcı Etkisi

İnme ve felce neden olan sorunların başında kan basıncının ve kötü kolesterol seviyesinin yüksek olması gelmektedir. Kiraz içeriğinde bulunan yağlar ve antioksidan özelliği sayesinde kan basıncını ve kolesterol seviyesini düzenleyici etki göstermektedir. Böylece kan basıncı ya da kolesterolden kaynaklı inme ve felç riski azaltılabilmektedir.

Yağları Eritmek İçin de Kiraz

Kirazın özellikle karın yağlarını eritmek konusundaki başarısı bazı bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Diyet listelerine kirazın yanı sıra kiraz suyu da eklenerek kilo kontrolünde yardım alınabilmektedir.

Kiraz Sapı Çayı

Çayı demlenerek tüketilecek kiraz sapı da en az kiraz yararları kadar olumlu etki sağlamaktadır. Toksinlerin atılmasını sağlayan kiraz sapı çayı tam bir böbrek dostudur.

Bir önceki yazımız olan Kekik Suyu Yararları başlıklı makalemizde Kekik Suyu Faydaları, Kekik Suyu Hangi Durumlarda Kullanılır ve Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 304 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com