Kısır Zayıflatır Mı?

Paylaş
 

Kadınların toplanıp hoşça vakit geçirdikleri zamanların vazgeçilmezi olan kısır, diyet yemeklerin yaygınlaşması ve bulgurun faydalarının öğrenilmesi ile yepyeni bir anlam kazandı. Kısır, neredeyse hiç pişirilmiş gıda içermediğinden, en az işlenmiş olarak hazırlanan ve son derece lezzetli bir gıda olduğundan, herkes tarafından severek tüketilirken, artık diyet listelerinde de yer almaya başladı. Bir grup diyetisyen, kısır yemenin zayıflatıcı etkisi olduğunu söylerken, bir diğer grup ise bu durumu kabul etmemektedir, fakat zararlı olduğuna dair bir söylem de yoktur.

Diyet Kısır Tarifi
Bulgurun tok uzun süre tok tutma ve içeriğinde besleyici maddeler ile sindirim sistemini destekleme etkisi sebebiyle, kısır beğenilen diyet yemeklerinden biri haline gelmiştir. Kadınların günlerde yaparak birbirine sunduğu kısırdan biraz farklı hazırlanan diyet kısır, hazırlaması çok kolay ve yemesi çok keyifli olduğu gibi, tok tutmam etkisi sebebiyle de zayıflama konusunda etkilidir. Kullanılacak olan ince bulgurun, esmer bulgur olması, yağ yakma etkisini arttırmak için gereklidir. Diyet kısırın içerisine, kesinlikle salça konmamalı, taze ezilmiş domates ile renklendirilmelidir. Normalde pişmiş halde konan kuru soğan yerine, henüz kesilmiş taze soğan eklenmeli, soğanın metabolizma hızlandırıcı etkisinden de faydalanılmalıdır. Limon, taze nane ve az miktarda halis zeytinyağı eklediğinizde, diyet kısırınız hazırdır.

Kısır Şişmanlatır Mı?
Her gıda için geçerli olduğu gibi, gereğinden fazla tüketilen her gıda, mutlaka kilo alımına sebep olacaktır. Günde bir tabak diyet kısır, zayıflamaya çalışan bir kişinin, bir öğün yemeği yerine geçeceğinden, aynı gün içerisinde ikinci bir tabak yenilmemelidir. Kısır yapmak için seçilen bulgur esmer bile olsa, fazla tüketildiğinde kalori yüklemesine sebep olacağından, büyük bir salata tabağı ile öğün yapmak da diyete zarar verici olacaktır. Bulgur, midede de sus çekmeye, yani şişmeye devam edeceğinden, uzun süre tokluk hissi yaratacağından, bir tabak yenip, bir süre beklemek, ciddi bir tokluk hissi yaşanması için yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Greyfurt Yağı Zayıflatır Mı? başlıklı makalemizde greyfurt yağı, greyfurt yağı ile zayıflama ve greyfurt yağı kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 1511 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com