Kivinin Faydaları

Kivinin Faydaları
Paylaş
 

Kivinin Faydaları

Kivi en faydalı meyvelerden biridir. Mineraller açısından da oldukça zengin olan kivi, içeriğinde C vitamini barındırmaktadır. Ayrıca potasyum ve beta-karoten kivinin mucizevi bir meyve olmasını sağlamıştır.
Son dönemde İtalya’da bir araştırma yapılmıştır. Kivi özellikle de çocuklarda gelişme çağında ve 6-7 yaşlarında solunum yolları açısından da oldukça önemlidir. Yapılan test sonucu kivi sayesinde, belirli bir tüketimden sonra teste katılan çocuklarda nefes darlığı, gece öksürüğü, hapşırma ve burun akıntısı gibi sık görülen rahatsızlıklarda %41’e kadar azalma olduğu görülmüştür. Sebebini soracak olursanız; kivi, içerisinde barındırdığı flavonoitler sayesinde hücre içi hasarı azaltıyor ve DNA’da hasarın önlenmesi ve mutasyonun önlenmesi olarak geçiyor.

Kivi Neler İyi Geliyor?

Eğer bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hastalıklara karşı kendinizi korumak istiyorsanız; size tavsiyem bol bol kivi tüketin. Son yapılan araştırmaya göre yalnızca 1 kivi 1 kilogram portakala eşitmiş.
Kivi, içinde bol miktarda E, C ve A vitaminini bulunduruyor. C vitamini suda çözülen antioksidan özelliği bulunan çeşitli bir maddedir. Ayrıca C vitamininin vücudumuzu koruduğu da kanıtlanmıştır.

Kivi Kilo Verdirir mi?

Eğer düzenli olarak C vitamini alırsanız ya da kivi tüketirseniz kansere ve obeziteye karşı da önlem almış olursunuz. E vitamininin etkileri de hemen hemen aynı etkileri gösterir. Fakat E vitamini yağda çözünür. Bu sebeple C vitamini kadar etkili değildir.

İsterseniz şimdi bilinmeyen diğer faydalarından bahsedeyim:

Kivinin Bilinmeyen Faydaları

Astım oluşumunu önler.

Özellikle çocuklar kivi tükettiği zaman, hapşırması, öksürmesi azalır.

Kivi, içeriğinde yüksek miktarda lif barındırır. Bu sayede kolon kanserine karşı da vücudu korur.

Kivinin bir diğer bilinmeyen özelliği de, kiviyi yumurta gibi yediğiniz takdirde neredeyse tüm vitaminleri içinde tuttuğudur. Eğer meyvelere bıçak değdirirseniz meyvelerde vitamin kaybına sebep olur. Bunun olmasını istemiyorsanız; kiviyi dik tutun ve kivinin tepesine ufak bir kesik atın. Ardından çay kaşığıyla rafadan yumurta yer gibi yiyebilirsiniz. Vitamin kabuğun en yakın olduğu yerlerdedir. Bu şekilde yediğiniz zaman meyvelerden yararlanabileceğiniz tam vitamini almış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Diyete Katkı Sağlayacak Yiyecekler başlıklı makalemizde Diyete Katkı Sağlayacak besinler, kilo vermeye yardımcı yiyecekler ve zayıflamaya yardımcı yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 1137 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com