Kola Kilo Aldırır mı?

kola kilo aldırır mı, kola kilo yaparmı, kola kaç kalori, kolanın faydaları, kolanın zararları
Paylaş
 

Kolanın faydaları

Kolanın hıçkırığa faydası

Kolanın faydalı olup olmadığı genellikle tartışma konuları içerisinde yer almaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucu kolanın bazı bilinmeyen faydaları ortaya çıkarılmıştır. Bunlardan biri de hıçkırık üzerinedir. Kolayla gargara yapılmasının hıçkırığı durdurmak için etkili olduğu söylenmektedir. Bunun için kolanın soğuk olarak kullanılması faydalı olmaktadır.

Kolanın saça faydası

Kolanın pek bilinmeyen faydalarından bir tanesi de saçlar ile ilgilidir. Kola saçların daha dolgun ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca saçların dalgalı bir görünüme kavuşmasında kolanın faydası bulunmaktadır. Bunun için yapmak gereken tek şey kolayı saçta birkaç dakika bekletmek ve ardından iyi bir şekilde bol su yardımı ile durulamaktır. Bunun yanı sıra kola saç rengi üzerinde de etkilidir. Saç rengini açmak veya kapatmak isteyen kişilere kola kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bu işlem için diyet kola kullanılması gerekmektedir.

Kolanın astıma faydası

Kolanın içerisindeki hammaddeler incelendiğinde bu maddenin temeli kola ağacına dayanmaktadır. Bu ağacın meyveleri kolalı içeceklerde kullanılmaktadır. Dolayısıyla ağaç meyvesi olarak bakıldığında çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bronşların genişlemesine ve solunumun uyarılmasına neden olmaktadır. Bu durumun sonucunda da astım hastalığı üzerinde etkili olmaktadır.kola kilo aldırır mı, kola kilo yaparmı, kola kaç kalori, kolanın faydaları, kolanın zararları

Kolanın yorgunluğa faydası: Bilindiği üzere kolanın içerisindeki şeker miktarı oldukça fazladır. Bu şekerin olumlu yanları olabildiği gibi olumsuz özellikleri de oldukça fazladır. Kolanın içerisinde bulunan şekerin yorgunluk üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Kola içen kişiler şekerin sağladığı enerji sayesinde kısa sürede canlılık kazanabilmektedirler.

Kola kaç kaloridir?

Kolanın içerisinde bol miktarda şeker bulunmaktadır. Bu da kalorisinin yüksek olmasına yol açmaktadır. Buna göre bir bardak kola yaklaşık olarak seksen dokuz kalori gelmektedir. Bir kutu kola ise yüz on kalori olarak bilinmektedir, bu da yaklaşık on tane küp şeker ile eş değer enerjiye sahiptir. Litre olarak bakıldığında ise bir litre kola ortalama dört yüz on iki kalori gelmektedir. Bir litre kolanın kalorisi ile on altı tane küp şekerin vereceği enerji birbirine eş olarak hesaplanmaktadır. Görüldüğü üzere kola kalori açısından insan vücudu üzerinde oldukça etkilidir.

Kola kilo yapar mı?

Kilo yapan maddelerin başında şeker gelmektedir. Kola da şeker bakımından fazlaca zengin olduğundan dolayı kilo yapan besinlerin başında yer almaktadır. İçerisinde bol miktarda bulunan şeker nedeni ile zayıflamak ya da kilo kontrolünü sağlamak isteyen kişilerin kola içmeleri doğru bulunmamaktadır. Ayrıca kolada bulunan yüksek kalorinin obeziteye neden olduğuna yönelik de açıklamalar mevcuttur. Dolayısıyla kola kilo aldırmaz diyen insanlar büyük bir yanılgı içerisindedirler. Kolanın kilo alma üzerinde etkili olmasının diğer bir nedeni ise iştah açıcı özelliğe sahip olmasıdır. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişilerin kola yerine alternatif başka içecekler tercih etmesi daha doğru bir davranıştır. Bunu seçerken sağlığa uygun olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Kola neye iyi gelir?

Aslında herkesin bildiği üzere insan sağlığı açısından düşünüldüğünde kolanın faydasından çok zararı bulunmaktadır. Henüz ispat edilmemiş olmakla birlikte kolanın birkaç faydası olduğu söylenmektedir. Buna göre kola lekelerin çıkarılmasında etkili olmaktadır. Bunu sağlayan ise içerisinde bulunan asitli içeriktir. Sıcak havalarda insanlarda asitli içecek tüketme ihtiyacı artmaktadır. Genel olarak tüketilen içeceklerin başında kola gelmektedir. Çünkü kola sağladığı serinlik hissi sayesinde insanlar tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca sıcak günlerde rahatlamaya da yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra kola pas lekeleri üzerinde de etkili olmaktadır. Paslanmış bir cıvataya kola sürüp bir müddet bekledikten sonra lekelerin çıktığı söylenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Elmanın Faydaları başlıklı makalemizde elma kilo aldırır mı, elma kilo verdirir mi ve elma zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 566 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com