Kolanın zararları

Kolanın zararları
Paylaş
 

Kolanın zararları

Kolanın böbreklere zararı

Kolanın içerisinde yüksek miktarda fosforik asit bulunmaktadır. Bu asit böbrekler için zarara neden olmaktadır. Fosforik asit böbrek taşı oluşumuna yol açmaktadır. Kolanın böbreklere zararı bununla da sınırlı kalmamaktadır. Bunun yanı sıra kola içen kişilerde çeşitli böbrek rahatsızlıkları da meydana gelmektedir.

Kolanın astıma zararı

Kolanın astımı tetikleyici nitelikte özelliği bulunmaktadır. İçerisinde yer alan sodyum benzoat potasyumun emilmesine engel olmaktadır. Bunun sonucunda da astım oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Dolayısıyla sağlığını düşünen kişilerin mümkün olduğu kadar az kola tüketmeleri gerekmektedir.

Kolanın kalbe zararı

Kolanın diğer birçok organda olduğu gibi kalp üzerinde de çeşitli zararları bulunmaktadır. Bunlardan ilki kalp krizini tetikleyici özelliğe sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra kola kalp ritminin düzenini bozmaktadır. Ayrıca kasların kasılıp kalmasına neden olmaktadır. Aşırı miktarda kola tüketen kişilerde kalp tıkanıklığı görülme riski genellikle daha fazladır.

Kolanın dişlere zararı

Dişlerin zarar görmesine neden olan temel besin maddelerinin başında şeker gelmektedir. Kolaya bakıldığında da içerisinde yüksek miktarda şeker barındırmaktadır. Dolayısıyla aşırı derecede kola içen kişilerde dişlerin zarar görme ihtimali daha fazla olmaktadır. Kolanın içinde yer alan asit ve şeker özellikle diş minelerine zarar vermektedir.

Kolanın karaciğere zararı

Yapılan araştırmalara göre asitli içecekler karaciğer üzerinde alkolün yarattığına benzer bir etki meydana getirmektedir. Kolanın içerisinde bulunan früktoz karaciğer yağlanmasına neden olduğundan dolayı insan sağlığı açısından zararlıdır. Bu madde ayrıca siroz adı verilen hastalığın oluşmasına da neden olmaktadır.

Kolanın zararlarıKola kaç kaloridir?

Kalori açısından incelendiğinde kola tam anlamıyla bir diyet karşıtıdır. İçerisinde bol miktarda bulunan şeker, kolanın kalorisinin yüksek olmasına neden olmaktadır. Yapılan incelemelere göre bir bardak kalori yaklaşık seksen dokuz kaloriye denk gelmektedir. Bu kalorinin ne kadar fazla olduğunu göstermek amacı ile küp şeker ile kıyaslama yapılmaktadır. Yani buna göre bir kutu kola yaklaşık yüz on kalori iken bu on tane küp şeker anlamına gelmektedir. İki litre kola ise ortalama yirmi sekiz tane küp şeker ile eşit kabul edilmektedir. Kalorinin boyutunu daha iyi anlamak için küçük bir hatırlatma yapmakta fayda vardır: dört yüz kaloriyi yakmak için ortalama iki saat yürüyüş yapmak gerekmektedir.

Kola zayıflatır mı?

İnsan sağlığı açısından bakıldığından kolanın yararından çok zararı bulunmaktadır. Bu zararlarından biri de kilo üzerinde olmaktadır. Çünkü kola kilo vermenin aksine kilo almayı tetikleyici bir niteliğe sahiptir. Kilo alımına neden olan diğer bir madde ise kolanın içerisinde bulunan bol miktardaki şekerdir. Aşırı miktarda kola içilmesinin sonucu obezite adı verilen hastalığa kadar gidebilmektedir. Kola genel olarak fast food tip yiyeceklerle birlikte de tüketildiğinden dolayı bunlar da kilo alımını teşvik etmektedir. Dolayısıyla kola tüketmekten mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Görüldüğü üzere birçok zararı bulunmaktadır.

Kola Neye İyi Gelir? 

Kolanın insan sağlığı açısından ne yazık ki ciddi derecede bir faydası bulunmamaktadır. Bu durum pek çok insan tarafından bilinmektedir. Genel olarak faydası lekeler üzerinde olmaktadır. Kolanın faydası çoğunlukla pas lekeleri üzerinde görülmektedir. Yapılan incelemelere göre yaklaşık dört litre kola orta çaplardaki bir havuzda bulunan pası çıkarmaya yetmektedir. Bunun haricinde bozuk paralarının parlak görüntüye sahip olmasını isteyenler için kola çözüm önerisi olmaktadır. Kolanın sunduğu diğer bir çözüm de saç üzerinde olmaktadır. Yani saça sakız yapıştığında hemen telaşa kapılmak yerine kola kullanılmalıdır. Kola saça yapışmış halde bulunan sakızı çıkarmaya yardımcı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kamkat Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde kamkat kilo verdirir mi, kamkat neye iyi gelir ve kamkat zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 677 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com