Kuru Fasulye Kilo Verdirir mi?

Kuru Fasulye Kilo Verdirir mi?
Paylaş
 
loading...

KURU FASULYE KİLO VERDİRİR Mİ?

Fasulye, et yiyemeyen insanların protein ihtiyacını gidermesi için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Börülce, barbunya gibi pek çok farklı türü olan kuru fasulye, ülkemizde en çok kış mevsiminde tüketilmektedir. Sayısız faydası olan kuru fasulyenin özellikle sulu yemeği ülkemizde bolca tüketilmektedir.

Kuru Fasulye Nasıl Kullanılır?

Kuru fasulyenin sulu yemeğinin yanı sıra piyaz ve aşure gibi yemeklerde de malzeme olarak kullanıldığını görmekteyiz.

Kuru Fasulyenin Besin İçeriği

Protein oranı en yüksek olan besin kaynaklarında biri olan fasulyenin içeriğinde vücuda son derece yararlı olan potasyum, demir ve çinko gibi minerallerin bulunduğunu görmekteyiz.  Ayrıca kuru fasulye vücuda bağırsaklara çok faydalı olan lif açısından da oldukça zengin bir besindir.

Kuru Fasulye Kilo Zayıflatır mı?

Kuru fasulye kalori oranı son derece yüksek bir besin kaynağıdır. Bu yüzden sürekli kuru fasulye yemek kilo alımına sebep olabilir. Ancak kuru fasulye belirli aralıklarla tüketilirse leptin hormonunun salınımını sağlayarak tokluk hissi verir ve kilo vermeye yardımcı olur.

Kuru Fasulyenin Faydaları

  • Kalp ve damar sağlığı açısından son derece önemli besin olan kuru fasulye, damar tıkanıklığını önler ve kalp krizi riskini azaltır.
  • Başka baklagiller yerine kuru fasulye tüketilmesi tansiyonun dengede tutulmasını sağlar.
  • İçindeki yulaf sayesinde halsizliğe iyi gelmektedir.
  • Kandaki kötü kolesterolü azaltır.
  • Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar ve kabızlığın önüne geçer.

Kuru Fasulyenin Zararları

Uzmanlar tarafından hamilelik döneminde kullanılmaması önerilen kuru fasulye, taze değilse ve iyi pişirilmezse şişkinliğe ve gaza sebep olabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Deve Dikeni Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde deve dikeni faydaları, deve dikeni nasıl kullanılır ve deve dikeni neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 665 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com