Kuru Fasulyenin Faydaları

hamilelikte kuru fasulye tüketimi, Kuru Fasulyenin Faydaları, Kuru Fasulyenin yararları, kuru fasulye nelere iyi gelir
Paylaş
 

Kuru Fasulyenin Faydaları

Kuru fasulye Türk mutfağının vazgeçilmez bir ana yemeğidir. Protein deposu olduğundan uzmanlar tarafından da önerilen kuru fasulyenin faydaları göz ardı edilmemelidir. Özellikle lifli gıdaların insan sağlığına katkısına değinen uzmanlar bu konuda kuru bakliyat tüketmenin önemin de önemli olduğunu dile getirmektedirler. Kuru bakliyatların içinde en yaygın olan gıda kuru fasulyedir. Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde sağlıklı bir gıdadır.

Kolesterole Karşı Kuru Fasulye Tüketimi

Kolesterol kandaki yağ miktarının yükselmesiyle ortaya çıkar. Damar tıkanıklığı gibi birçok sorunu da beraberinde getirir. Bu nedenle kuru fasulye tüketerek kötü kolesterolün düşmesini sağlayabiliriz.

Yüksek Tansiyon İçin Kuru Fasulye

Yüksek tansiyon problemi yaşayanlar kuru fasulyenin faydalarından yararlanabilir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aynı zamanda yüksek tansiyon oluşmadan önce önlem aldırır.

Hamilelikte Kuru Fasulye Tüketimi

Hamilelerin kuru fasulye tüketmesi özellikle öneriliyor. Çünkü hamilelikte en çok ihtiyaç duyulan vitaminlerden demir vitamini kuru fasulyede bulunuyor.

Kanserle Savaşır

Kuru fasulye antioksidan içeren bir gıdadır. bu nedenle kanser hatalarını kuru fasulye tüketmesi önerilir. Özellikle de meme kanseri ve bağırsak kanseriyle mücadeleyi kolaylaştırır.

hamilelikte kuru fasulye tüketimi, Kuru Fasulyenin Faydaları, Kuru Fasulyenin yararları, kuru fasulye nelere iyi gelirŞeker Hastalığına Karşı Etkili

Şeker hastalığı olanlar kuru fasulye tüketimine önem verirse şekerin dengede durmasını sağlayacaktır. Kuru fasulye diyabeti kontrol altına almak için önemli bir gıdadır.

Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer yetmezliği olanlar için kuru fasulyenin faydaları ispatlanmıştır.

Böbrek Kumu İçin Etkili

Kuru fasulye böbreklerdeki kum oluşumlarına karşı etkili bir gıdadır. böbreklerdeki kumun atılmasını sağlar.

Büyüme Çağındaki Çocuklar İçin Etkili

Kuru fasulye büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimini olumlu etkileyen A, B ve C vitaminlerini içerir. Romatizma ağrılarına ve benzer ağrılara karşı etkilidir.

Kuru fasulye tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir. genelde haftada bir kez kuru bakliyat önerilir. Kuru fasulyenin insan sağlığına başka faydaları da vardır.

Kuru Fasulyenin Yararları

  • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir özellik gösterir.
  • Lifli bir gıda olduğundan dolayı tokluk hissi verir.
  • Kalp çarpıntılarına iyi gelir(ispatlanmıştır).
  • Kemikleri güçlendirir.
  • Bağırsakların düzenli çalışmasında etkilidir.

Görüldüğü gibi kuru fasulyeyi tüketmemiz için birçok neden var. düzenli olarak kuru fasulye tüketimi sağlıklı bir yaşam açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kekik Suyu Yararları başlıklı makalemizde Kekik Suyu Faydaları, Kekik Suyu Hangi Durumlarda Kullanılır ve Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 923 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com