Kusarak Zayıflama Zararları

kusarak zayıflama
Paylaş
 

Kusarak Zayıflama Zararları

Zayıflama uğruna bazen insanlar sağlık açısından oldukça zararlı yöntemleri uygulayabilmektedirler. Fakat bu yöntemler kişinin sağlığını olumsuz etkilemekte ve çok daha ciddi sorunlar doğurmaktadır. Sağlık açısından zararlı olan ve bazı kişilerin uyguladığı yöntemlerden birisi de kusarak zayıflamaktır. Bu yöntemi uygulayanlar; bunun zararlı olduğunu bildiği halde uygulamakta ve sağlıklarını riske atmaktadır. Belki bunun neticesinde fazla kilolardan çok daha büyük ve ciddi problemler oluşacaktır. Bu yöntem ölümlere bile neden olabilmektedir.

Kusarak zayıflama nedir?

Bundan kısaca bahsedelim. Kişi istediği kadar yemek yemekte ve yemeği yedikten, doygunluk hissi oluştuktan sonra isteğe bağlı olarak bunları çıkartmaktadır. Vücuda alınan besinler tekrar çıkarıldığından vücut bu besinlerden yararlanamıyor. Oldukça sağlıksız ve saçma olan bu yöntem özellikle gençler tarafından maalesef bazen uygulanabilmektedir.

Kusarak Zayıflamanın Zararları

Kusarak zayıflamanın en büyük tehlikelerinden birisi midenin ve sindirim sisteminin işlevini kaybetmesidir. Bunu uygulayan kişilerde mide giderek küçülür bir süre sonra yemek yenemez hale gelir. Bunun sonucunda büyük bir halsizlik ve bitkinlik kendisini gösterir. Bu aşamadan sonra kişinin kendisini toplaması oldukça güç olmaktadır. Mide ile beraber yemek borusu, yutak, dişler, göz ve kulak içinde bu yöntem oldukça zararlıdır. Bu yöntemi uzun süre uygulayan kişiler bulimia nervoza hastalığını yakalanabilir. Bu hastalığın tedavisi çok güç olmakta ve yıllarca sürebilmektedir. Bu yöntemi uygulayan kilosu normal kişiler bile vardır. Görünüşte kiloları normaldir. Fakat çok yerler ve daha sonra yediklerini hemen çıkarırlar. Bu psikolojik bir sorundur. Düzenli bir hayat tarzı olamayan, abur cubur yiyerek kilo alan kişiler, daha güzel görünmek adına başlarına büyük dertler alabiliyorlar. Çünkü bu bir süre sonra alışkanlık haline geliyor. Diledikleri kadar yiyorlar ve daha sonra kusuyorlar. Bunun sonucunda, yüzdeki kılcal damarlarda çatlama görülebilir. Dişler ve saçlar dökülebilir. Baş dönmesi ve gözde bulanıklık oluşabilir. Ülser, gastrit, mide kanseri gibi sindirim sistemi problemleri gelişebilir.

Kilonuz ne kadar fazla olursa olsun; kesinlikle böyle zararlı bir yönteme sağlığınız ve hayatınız için başvurmamanız gerekiyor. Bunun yerine uzman diyetisyenlerin önerdiği diyet programları ve egzersiz programları ile zayıflamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ne Zaman Hamile Kalabilirim? başlıklı makalemizde gebelik belirtileri, Gebelik haftası hesaplama ve hamile kalabilmek için hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 462 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com