Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları

Kuzugöbeği Mantarı
Paylaş
 

Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları

Yenilebilen bir mantar türü olan Kuzugöbeği mantarının faydaları saymakla bitmiyor. Siyah kuzugöbeği, sarı kuzugöbeği ve yarı kuzugöbeği gibi üç çeşidi bulunan kuzugöbeği mantarı şekil olarak küçük fincanlara benzer. Pişirilmeden asla yenilmemesi önerilen kuzugöbeği mantarını gurme aşçılar yemeklerinde çok fazla kullanırlar. Protein, bakır, potasyum, selenyum, B vitaminleri ve çinko bakımından oldukça zengin olmasının dışında lif açısından zengin, hem doymuş hem doymamış yağ açısından da düşük değerlere sahip bir mantar türüdür.

Kuzu Göbeği Mantarının Sağlığa Yararları

Kuzugöbeği mantarı güçlü bir antioksidandır. Kalp damar hastalıkları, Parkinson hastalığı, diyaber hastalıklarından korunmak için önerilir. Polisakkarit bağışıklık sistemi uyarıcı özelliğiyle de hem bağışıklığınızı güçlendirir hem de adaptif bağışıklık seviyenizin üst düzeylere çıkmasını sağlar. E vitamini ve potasyumu fazlasıyla barındırdığı için kalp sağlığını korumak için de birebirdir. İçinde bulunan selenyum ve niasin sayesinde prostat kanserinin düşmanıdır. Hastalığın tedavisinde etkilidir. kan değeri düşük hastalar kan yapması için kullanabilirler. Ayrıca diyabete de iyi gelir. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu için vücudunun şeker istediğini sanan hastaların kullanmasında fayda vardır.Kuzu göbeği Mantarı hakkında, Kuzu göbeği Mantarı nedir, Kuzu göbeği Mantarının Faydaları, Kuzu göbeği Mantarının yararları

Alkolle mücadelesi olan hastalar toksitle savaşan kuzugöbeği mantarını karaciğer enzimlerinin yenilenmesi için ve alkol tedavilerinde kullanabilirler. Ayrıca bir B vitamini kaynağı olan kuzugöbeği mantarı enerji sağlanmasına, kolesterol ve trigliserid seviyelerine de iyi gelir. Vücudunuza fayda sağlaması için kullandığınız ilaçların yan etkisini de kuzugöbeği mantarı ile giderebilirsiniz. Eklem ağrılarını azaltır ve kas gücünüzü artırarak daha formda bir vücuda sahip olmanızın kapılarını açar.

Potasyum, çinko, kalsiyum ve bakır tiroid tedavisinde gerekli olduğu için vücudun bu ihtiyaçları kuzugöbeği mantarı ile giderilebilir. Ayrıca içerdiği B2 vitamini görme bozukluklarınızı engeller, göz sağlığınıza iyi gelir. B vitaminleri konusunda oldukça zengindir.

Kuzu Göbeği Mantarının Yan Etkileri

Kuzugöbeği mantarının faydaları nın yanısıra yan etkileri de vardır. Eğer alerjik bir reaksöyon görürseniz örneğin; kusma, bulantı, kızarıklık ve karıncalanma gibi,  ya da dudaklarınız şişerde ve nabzınız hızlı atmaya başlarsa kuzugöbeği mantarına alerjiniz var demektir. Alerji durumuyla karşı karşıya kalırsanız hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Ayrıca kuzugöbeği mantarını alkolle birlikte tüketmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kekik Suyu Yararları başlıklı makalemizde Kekik Suyu Faydaları, Kekik Suyu Hangi Durumlarda Kullanılır ve Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 413 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com