Lavanta Yağı ve Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta Yağı ve Lavanta Yağının Faydaları
Paylaş
 
loading...

Lavanta Yağı ve Lavanta Yağının Faydaları

Aromatik yağlar arasında en çok bilinenlerden ve kokusu en güzel olanlardan birisi de lavanta yağıdır. Lavanta yağının birçok faydası vardır. Tabi bu faydaları tam olarak elde etmek için doğru şekilde kullanılması gerekmektedir. Lavanta yağı güzellikte, sağlık için ve ev temizliğinde kullanılabilmektedir.

Lavanta yağının faydaları

Kuru ve çatlak ciltler için lavanta yağı oldukça iyi gelmektedir. Kuru ve çatlak olan yerlere çok az miktarda lavanta yağı sürülüp ovalanırsa buralardaki çatlaklar kapanacak ve bölge nemlenecektir. Yine koltuk altı içinde lavata yağını rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz. Deodorantlara göre oldukça etkilidir. Koltuk altı için 1 damla sürülmesi yeterlidir. Saç kepeği problemi ile karşı karşıya olanlarda lavanta yağını rahatlıkla kullanabilirler. Çatlayan dudaklar, uçuklar, yanıklar içinde lavanta yağı kullanılabilmektedir.

Lavanta yağının ağrılar içinde ağrıyı azaltıcı etkisi vardır. Ağrıyan ayakları birkaç damla lavanta yağı eklenmiş bir suda dinlendirmek iyi gelecektir. Yine kesik ve yaralarda bölgedeki mikroorganizmalara karşıda oldukça etkili bir çözümdür.

Ev temizliğinde de lavanta yağı kullanılabilir. Temizlik sularına birkaç damla katılabileceği gibi; çamaşır makinasına konulduğunda çamaşırlar içinde hem yumuşatıcı etkisi vardır. Hem de güzel koku verir. Yine sprey tarzındaki bir kutuya birkaç damla lavanta eklenerek temizlikte kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Avakado Yağının Faydaları başlıklı makalemizde avakado yağı cilde faydaları, avakado yağı faydaları ve avakado yağı ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 382 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. seda dedi ki:

    lavanta yağı iyiymiş

  2. Nevin dedi ki:

    kepeğe karşı etkili, temizlikte kullanılır.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com