Lifli Besinler Kilo Verdirir Mi?

lifli gıdalar kilo verdirirmi
Paylaş
 

Lifli Gıdalar Zayıflatır Mı?

Lif,  gıdaların bağırsak enzimleri tarafından sindirilmeyen kısımlarıdır. Lifler suda çözülebilen ve çözülemeyen olarak ikiye ayrılır. Suda çözünen lifli yiyeceklerin kan şekerini ve kolesterolü dengelemek gibi faydaları varken; suda çözünmeyen liflerin kabızlığı gidermek, sindirim sistemini düzenlemek ve tokluk hissi yaratmak gibi faydaları vardır. Peki, lifli besinler kilo vermeyi sağlar mı? Sağlıklı kilo vermek için neden lifli besinler tüketmeliyiz?

Günümüzde pek çok kişi kilo probleminden şikâyetçidir. Çoğu kadın; senelerdir kilo verme konusunda dertli olduğunu, başlayıp yarım kalan diyet listelerinden bıktığını dile getirmektedir. Şikâyet eden tüm bu kişiler; yanlış beslenme alışkanlıklarından ve doğal olmayan ürünleri tüketmekten de vazgeçemezler. Bu tezat ekseninde sağlıklı kilo vermek maalesef mümkün değildir. Sağlıklı kilo vermek isteyen kişilerin doğanın sunduğu nimetlerden sonuna kadar faydalanması ve ambalajlı, hazır, yapay gıdalardan uzak durması gereklidir. Bu doğrultuda faydaları saymakla bitmeyen lif, kilo vermek isteyenlerin en iyi yardımcılarından biri olacaktır.

Yüksek Lifli Besinler Kilo Vermemize Katkı Sağlar Mı?

Diyet yaparken lif içeren besinleri tercih ettiğiniz takdirde kilo vermeniz ve kilonuzu kontrol altında tutmanız kolaylaşacaktır. Çünkü lif içeren besinler tokluk hissi sağladığından gereğinden fazla yemek alışkanlığını da engeller. Sindirim sistemi için mucizevî bir besin olan lifli gıdalar, bağırsakların düzenli çalışmasını sağladığından hazmı kolaylaştırır. Vücutta biriken ödemin de atılmasını sağladığından, fazla ödemin yarattığı şişkinlik hissini de yok eder.

Şayet siz lifli gıdalar barındırmayan bir diyet listesi uyguluyor iseniz; sindirim sisteminiz düzenli çalışmadığından rahatsızlık ve şişkinlik hissedebilirsiniz, hazımsızlık durumu ortaya çıkar. Yeterli miktarda lif içeren besinler tüketmediğiniz için bağırsaklar fonksiyonlarını yerine getiremez ve kabızlık problemi yaşayabilirsiniz. Kilo vermeniz oldukça zorlaşır. Lifli gıdaların yarattığı tokluk hissini yaşayamazsınız ve sürekli acıkma durumu ortaya çıkar.

Lif İçeren Gıdalar Nelerdir?

Diyet listemizde suda çözünmeyen lifli gıdalara yer vermemiz gereklidir. Suda çözünmeyen lifli gıdalara yer vermek istiyorsak; tahıllar ilk başvuracağımız gıdalar olmalıdır. Diyet listenizde tercih edeceğiniz tam tahıllı ekmek ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu lifi alabilirsiniz (Bir dilim tam buğday ekmeği= 2.6 gram lif). Bunun haricinde karnabahar, brüksel lahanası, havuç, lahana, pancar da önemli miktarda suda çözünmeyen lif içeren besinlerdir. Bu sebzelerin çiğ tüketilmesi lif alımını arttıracağından önerilen tüketim şeklidir. Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, yeşil fasulye, soğan, kereviz, domates, patlıcan, biber de yüksek miktarda suda çözünmeyen lif içerdiğinden, diyet listelerimizde mutlaka bulunması gereken besinler şeklinde sıralanmaktadır

Bir önceki yazımız olan LPG Zayıflama Yöntemi başlıklı makalemizde lpg yöntemi kilo verdirirmi, lpg zayıflama tekniği ve lpg zayıflama yöntemi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 604 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com