Limonun Faydaları Nelerdir?

limon faydaları
Paylaş
 
loading...

Limonun Faydaları Nelerdir?

Birden çok kullanım alanı olan limonun, faydaları saymakla bitmez. Limon, bol miktarda C vitamini içerir. Mideyi ve kanı temizler, bağışıklık sitemini güçlendirir. Ayrıca, yüksek tansiyon, solunum bozuklukları, yanık, obezite, kanamalar, dişteki problemler, ateşli hastalıklar, kabızlık, yemeklerden sonra meydana gelen hazımsızlık, boğaz enfeksiyonları, saç ve cilt bakımı gibi alanlarda oldukça fazla kullanılır. Limonun sadece suyu değil bütün olarak dondurarak yemenin de faydaları vardır. Limonu yıkayıp buzluğa koyuyorsunuz. İhtiyaç duyduğunuzda buzluktan çıkarıp kabuğu ile birlikte rendeleyerek tüketiyorsunuz. Limonu bu şekilde tüketmek; cilt kanserini önlemede, yumurtalık kanseri, karaciğer yorgunluğu, kalp rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalıdır.

Limon Zayıflatır ?

Limon, fazla yağlarını eritmede de yardımcı bir meyvedir. Ilık su veya balla karıştırılarak y a da limon suyuna koyulan bir tutam tuz ile tüketildiğinde kolesterolü düşürmeye ve zayıflamaya yardımcıdır. Ancak ilaç kullanıyorsanız ya da sağlık sorunlarınız varsa doktorunuza danışmadan kullanılması sakıncalı olabilmektedir.

Limonun Tansiyona Faydası Var mı? 

Limonun kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Ancak tansiyonun ani yükselmesi ya da ani düşmesi oldukça sakıncalıdır. Bu sebeple limon suyunu bir tansiyon ilacı olarak görmemek gerekli ve içerken dikkatli olmak gerekir.

Limonun Kansere Faydası Var ?

Limon, kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edilmiş bir bitkidir. Hücrelerdeki metabolizma sorunlarını yok eder, bu sayede kanser oluşumu büyük oranda düşer. Kolon, prostat ve göğüs kanserini azaltan bir anti-kanserojen besindir. Yapılan bazı araştırmalarda kemoterapiden daha etkin olduğu anlaşılmıştır.

Limonun Astıma Faydası Var ?

Her gün bir yemek kaşığı limon suyunun astıma iyi geldiği bildirilmektedir. Ilık suyun içine bir kaşık bal ve birkaç damla limon sıkarak yenildiğinde rahat nefes almayı kolaylaştırır ve boğazı yumuşatır.

Limonun Kolesterole Faydası Var ?

Yüksek kolesterolü olan insanlar, her gün yarım limon yedikleri takdirde kolesterol dengelenecektir.

Limonun Hazımsızlık ve Kabızlığa Faydası Var mı?

Limon suyu, midede oluşan hazımsızlık hatta kabızlık gibi sorunların giderilmesinde de önemli bir yere sahiptir. Bir bardak suya karıştırılmış birkaç damla limon hazımsızlığa karşı oldukça etkilidir. Özellikle akşam yemeklerinden sonra hazımsızlık sorununa karşı limonata veya limon suyu tüketmek faydalı olacaktır.

Limonun Saça ve Cilde Faydası Var mı?

Limon suyu, saç bakımı için de kullanılmaktadır. limon faydalarıLimon suyunun kellik, saç ve kafa derisi bakımı için kullanılması uygundur. Limon suyunun direkt olarak saça uygulanması, saçın doğal bir yolla parlamasına yardımcı olur. Ayrıca limon doğal bir antiseptik olduğundan dolayı deride oluşan sorunları tedavi etme özelliği bulunur. Limon suyu akne ve egzama hastalıkları için cilt üzerine elle sürülerek uygulanabilir. Kırışıklıkları aynı zamanda ciltte meydana gelen siyah noktaları giderir. Su bal ile karıştırılıp cilde uygulandığında, doğal bir parlaklık verir. Ayrıca limon suyu ayak ve ellerde meydana gelen nasırları ve sertleşmiş tabakaları iyileştirir, sertleşmiş tabakalardaki ölü hücrelerden deri yüzeyini temizler.

Limonun Yanıklara Faydası Var ?

Deride meydana gelen yanıkları büyük ölçüde tedavi etmeye yardımcıdır. Ayrıca yanıklardan dolayı meydana gelen izlerin ortadan kaldırılması için limon rahatlıkla kullanılır ve yanık ağrılarını hafifletir.

Limonun Romatizmaya Faydası Var ? 

Limon; idrar söktürücü özelliğinden dolayı romatizma ağrılarını hafifletmede ve tedavisinde de oldukça başarılıdır. Vücutta bulunun bakteri ve toksinleri dışarı atarak, tedaviye yardımcı olur.

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limon kabuğu yüksek derecede kalsiyum ve C vitamini içerdiğinden, kemik sağlığı için çok faydalıdır. Limon kabuğunun içerisinde bulunan polifenol flavonoidlerin sayesinde kolesterolün dengelenmesini sağlayarak kalp sağlığının korunmasında faydalıdır. Limon kabuğunda bulunan potasyum, kan basıncını dengeler. Dişlerde C vitamini eksikliği sebebi ile meydana gelen kanamaları durdurur ve diş etlerini güçlendirir.

Bir önceki yazımız olan Kekik Suyu Yararları başlıklı makalemizde Kekik Suyu Faydaları, Kekik Suyu Hangi Durumlarda Kullanılır ve Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 249 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com