Meme Kanseri

Meme Kanseri
Paylaş
 
loading...

Meme Kanseri

Meme hücrelerinde başlayan bir kanserdir. Dünyada görülme sıklığı karaciğer kanserinden sonra ikinci sırada olan kanser türüdür. Her 8 kadından birinde bu kansere rastlanmaktadır. Bu kanserde erken teşhisde bulunulur ise hastanın yüzde 96 oranda yaşama şansı bulunmaktadır.
Meme kanserinin bir çok türü bulunmaktadır. En sık görülünen türü ise süt kanallarında başlar. Meme kanseri iyice yayılmaya başlayınca memenin dışında koltuk altında lenfatik nodüllere sıçrar. Kanser hücreleri; karaciğere, kemiğe ve akciğere yayılabilir.

Risk Faktörleri

İleri ki yaşlar meme kanseri için olağan riski daha çok artırır. Bu nedenle 50 yaş üzeri kadınların mutlaka yılda bir kez mamagrofi çektirmelidir. Çünkü 50 yaş üzeri kadınların diğer kadınlardan 4 kat daha fazla riski bulunur.
Ailede; anne veya kız kardeş eğer meme kanserine yakalandı ise kişinin meme kanseri riski daha çoktur. Ortalama olarak diğer kadınlardan 2 ila 5 kat daha çoktur. Bu yüzden bu kişinin sık ve düzenli olarak kontrollerden geçmesi gerekir.
Doğum yapmamış bir kadının riski yavaş bir şekilde yükselir. Fakat doğum yapan kadınlarda ise risk geç doğum yapan kişi de daha çok izlenir. 30 yaşından sonra yapılan doğum, riski artırır.
Adet dönemi 50 yaşından sonra da devam ediyor olması, adet görmeye 12 yaşından önce başlaması, hiç gebe kalınmaması da meme  kanseri riskini artırıcı faktörlerdir.

Teşhis

20 yaş grubu: Bu yaşlardaki kadınları ayda bir kendi memelerini el ile muayene etmelidir. Bu kontrol anında meme dokusunda bir farklılığa rastlanır ise doktora başvurulmalıdır. Hiç bir farklılığa rastlanmaması durumunda bile üç yılda bir olmak üzere hekim tarafından da kontrol edilmelidir.
40 yaş grubu: Bu yaşlarda olan kadınlar ise hem kendi kendilerini muayenede bulunmalı hem de her yıl hekim tarafından kontrol edilmelidir. Ayrıca en fazla iki senede bir mamagrofi çektirlimelidir.
50 yaş grubu: Bu yaş grubundaki kadınlar ise daha sık kontrol altında olmalıdırlar. Hem kendi kendilerine muayene de bulunmalı ve her yıl mutlaka düzenli bir şekilde mamagrofi çektirilmelidir.

Kanserin Evreleri

  • Evre-1; bu evrede tümör oldukça küçüktür. Kanser henüz lenf bezlerine sıçramamıştır.
  • Evre-2/A; tümör bu durumda 20 mm ve 50 mm arasındadır. Hala lenf bezlerine sıçramamıştır.
  • Evre-2/B; tümör büyüklüğü 50 mm’ye kadar veya 50 mm’den daha büyük olabilir. Koltuk altında bulunan lenf bezlerine sıçramamıştır.
  • Evre-3/A; tümör göğüs dışına ve lenf bezlerine sıçramıştır.
  • Evre-3/B; tümör göğüs duvarına bağlı bulunur ve lenf bezlerine sıçramıştır.
  • Evre-4; bu evre göğüs kanserinin son evresi olmakla beraber tümör vücuda yayılmış durumdadır.

Tedavisi

Kanserin evresine göre tedavi türleri değişmektedir.
Tedavi türleri; kemoterapi ile birlikte hormonoterapi veya sadece iki tedaviden birisi, mastektomi tedavisi ile meme alınması,
Eğer hasta ister ise mastektomi tedavisinden sonra alınan memenin yerine plastik cerrahi yardımı ile meme rekonstrüksiyonu yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 620 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com