Menopoz Nedir, Menopoz Tedavisi, Menopoz Belirtileri

Menopoz Nedir, Menopoz Tedavisi, Menopoz Belirtileri
Paylaş
 
loading...

Menopoz

Kadınların yaşam boyu kaşılaşmaları kesin olan en önemli ve kadınlığı en çok etkileyen  sağlık sorunu menopozdur.Kadınlar, hayatının üçte biri menopoz dönemi ile geçirmektedir. Yaklaşık olarak 45 ve 55 yaşları arasında kadınlar menopoz ile karşı karşıya kalır. Sigara içen,  rahmi  alınan, yüksek alanlarda yaşayan ve zayıf kadınlar menopoza diğer kadınlara oranla daha erken girmektedir. Belirtileri ise;  uykusuzluk, stres, adet kesilmesi, birden terleme ve üşüme, idrar kaçırmaya kadar gider.

Tedavi Süreci ve Sonuçları

Menopoz döneminde en çok tercih edilen tedavi türü hormon replasman tedavisi olmaktadır. Hormon tedavisinde genellikle östrojen ve progesteron hormonları beraber verilmektedir. Hormon tedavisinin veriliş çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;
Progesteron ve östrojen hormonlarını içeren hapların birbiri ardına zamanlarda verilmesi, Progesteron ve östrojen hormanlarını içinde bulunduran hapların her gün bir olacak şekilde verilmesi, Östrojen hormonunu bant şekilde cilde yapıştırlması ve ağızdan progesteron hormonu verilerek birleştirilmesi, Bu üç yöntemden farklı olarak kas içine enjekte edilerek de kullanılmasıdır.

Gerçekleştirilen tedavilere ek olacak şekilde de her gün 500 mg kalsiyum verilmesi tedavinin etkenlik oranını artırmaktadır.
Bu tedavinin amacı; menopoz dönemi ile artışa geçen kemik erimesini önlemek, kalp ve damar hastalıklarında bulunan riskleri azaltmaktır. Ayrıca da menopozun başlıca belirtisi olan aşırı ve birden terleme, üşüme gibi şikayetlerin önüne geçmektir. İşitmede oluşan sorunları engellemektir. Tedavi menopoza girilen süre içinde başlar ve kişinin hayatı boyunca devam eder.
Rahim kanseri olup bu hastalık üzerine tedavi gören kişiler ayrıca bu tedaviye başlayamaz. Bu hastalıkklarını atlattıktan 5 yıl sonra eğer nüks olmadı ise bu hastaya tedaviye başlanır.  Aktif karaciğer rahatsızlığı olan hastalara ise tedaviye başlanır fakat tedaviden 1 ve 6 ay sonra hastanın karaciğer testlerine bakılır. Eğer fonksiyon bozukluğu yok ise tedaviye devam edilebilir.

Menopoz Sonrası Vajiniti

Menopoz döneminde östrojen hormonunda düşüş yaşanması nedeni ile vajina dokusunda incelmeler meydana gelir. Buna da vajina da gerileme adı verilir. Vajinaya dokunulduğu anda acıyan bölümler ve çatlaklar oluşur. Enfeksiyonlara bağışıklığı düşer. Bunun teşhisi için bazı zamanlarda akıntı örneğine başvurulur.

Menopoz Belirtileri

Menopozdan sonra vajinada acı, Sulu bir akıntı, Cinsel birleşme esnasında duyulan acı, vulvanın şişmesidir.

Menopoz Tedavisi

Vajinaya direk bir şekilde uygulanacak olan östrojen hormonu vajinanın duvarlarının kalınlaşmasını sağlayacaktır. Enfeksiyon görülür ise antibiyotik ile desteklenilebilir.

Menopoz Sonrası Kanama

Menopoz sonrası kanamanın nedeni vajinada enfeksiyon olabilir ya da vajina duvarları inceldiğinden dolayı cinsel ilişkiden sonra kanama meydana gelmiş olabilir. İlaç olarak alınılan östrojen hormonu ve ya Endometrium kanseri de kanamaya neden olabilir. Bunun kesin sorununu öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız.

Menopoz Sonrası Kanama Nedeninin Teşhisi

Doktora başvurduğunuz zaman, doktor alt karın muayenesi yapacaktır. Bu şekilde kanamanın nereden geldiğini anlamaya çalışacaktır. Eğer kanama vajinadan geliyor ise doktor kesin sebebini bulmak için rahim ağzı biyopsisi isteyecektir. Bütün araştırmaları yaptıktan sonra bile doktor bu olaya bir açıklama bulamayabilir.Eğer bir daha kanama olmazsa korkulacak bir şey yoktur. Fakat bir daha olursa daha derin araştırmalara girilerek bunun altındaki sebep bulunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Erken Boşalma Hastalığı başlıklı makalemizde erkek erken boşalırsa kadın ne yapmalı, erken boşalan erkekler bitkisel tedavi ve erken boşalan erkekler çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 431 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com