Meşe Ağacı ve Meşe Palamudu

Meşe Ağacı ve Meşe Palamudu
Paylaş
 
loading...

Meşe Ağacı ve Meşe Palamudu

Dünya çapında pek çok türü olan bir ağaçtır Meşe ağacı. Bu türlerin ayırt edilebilmesi için yapılacak en iyi şey, bu ağaçların isimleriyle tek tek sergilendiği yerleri ziyaret etmektir. bütün meşe palamutları bir gece suda bekletildikten sonra acı tatları gider ve yenebilecek hale gelirler. Amerikan yerlileri, bu meşe palamutlarını toplayıp kabuklarını kırıyorlar ve içlerini bez torbalarla akarsuya koyup bir ya da iki gün acılıklarının gitmesi için orada bekletiyorlarmış. Daha pratik yolu ise meşe palamutlarını suda ezmektir. Her fincan meşe palamudu için birer fincan su ekleyerek çırpın.Ardından bu karışımı bir tülbendin içine koyarak acı suyunu akıtın. Püre haline gelmiş meşe palamudu domates soslu fırında patates ile çok leziz oluyor.

Meşe Ağacı ve Meşe Palamudu Faydaları

Beyaz meşe palamudu ağacının kabuğunda bol miktarda tanen bulunmaktadır. Bu, kabuğu acı yapar; ama aynı zamanda da mikrop öldürücüdür. Bu ağacın kabuklarından yapılan çay ağız içi yaralarının tedavisinde ve yanıkların sıyrıkların pansumanında kullanılır. Pek çok kişi bu kabuğun  her derde deva olduğunu söylüyor. Hatta doğumdan sonra bebeğin göbek bağı kesildiğinde,bu bölgeyi bile o çayla temizleyen kesimler vardır. Kırmızı  meşe ağacının kabuğu ise ishal tedavisinde kullanılır.Bu tedavide de taninler büyük rol oynuyor.

Bir önceki yazımız olan Astım İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde astım bitkisel tedavi, astım için bitkiler ve astım için faydalı bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 530 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com