Meyan Kökü Şifalı Bitkisi ve Yararları

meyan kökü faydaları
Paylaş
 
loading...

Meyan Kökü Şifalı Bitkisi ve Yararları

Baklagiller familyasına ait bir bitki olan meyankökü, yaprakları tüylü çiçekleri beyaz bir renge sahip bitkinin köküdür. Ülkemizde Batı ve Doğu bölgelerimizde yetişen bir bitkidir. İçeriğinde bulunan nişasta, glikoz ve tanen ile insan yararına fayda sağlayan bitkilerdendir.Meyankökünün faydalarından söz edecek olursak ilk sırada soğuk algınlığı hastalıklarının vücuttan kolay atılmasını sağlaması gelir. Grip, nefes darlığı ve anjin için çok yararlı bit bitkidir. İyi bir balgam söktürücüdür ve aynı zamanda kuru öksürükleri de keser.

Meyan Kökü Faydaları

İçerdiği tanenler sayesinde idrar yollarının çalışmasını sağlayarak idrar söktürür. Tansiyon hastalarında tansiyonun düşmesini sağlar. İçerdiği maddeler sayesinde hazmı kolaylaştırır ve iştah açıcısı bir etkiye sahiptir. Mide ülseri ve 12 parmak bağırsağında ki ülserin tedavisini kolaylaştırır. Bağırsaklarımız içerisinde oluşan iltihapların giderilmesini sağlar. Kabızlık için birebirdi. Düzenli olarak tüketildiğinde kabızlık görülmez.

Meyan Kökü Kullanımı

Nişasta içerdiğinden dolayı meyankökü tüketildiği zaman vücuda serinlik ve ferahlık verir. Aynı zamanda meyan kökünün balı da bulunmaktadır ve bal olarak ta tüketilmektedir.Son olarak meyankökünü çok aşırı derece de tüketmek tiryakilik yapmaktadır. Tiryakilik yapacağında zararlı olacağından meyankökü düzenli tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Acıağaç başlıklı makalemizde acıağaç bitkisi, acıağaç otu ve acıağaç şifalı bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 252 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com