Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
Paylaş
 
loading...

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı sık sık karşı karşıya kaldığımız problemlerin başında geliyor. Dolayısıyla mide bulantısının birçok farklı nedeni olabiliyor. Bu nedenler arasında bazı bilindik nedenlerin bulunduğunu da özellikle söylememiz gerekir. Migren hastalığı başta olmak üzere araç tutması ve aşırı alkol kullanımı gibi durumlar mide bulantısına neden olabiliyor. Yine stres, kaygı ve gıda zehirlenmesi gibi durumlarda da mide bulantısı ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Hamilelik dönemlerinde de bu sorun karşımıza çıkabilir. Mide bulantısına ne iyi gelir sorusu bu problemle karşı karşıya kaldığımız zaman dilimlerinde en fazla sorduğumuz sorulardan bir tanesi oluyor. Bazı yiyecek ve içecekler mide bulantısını çoğaltacakken, bazı yiyecek ve içeceklerin bu probleme deva olması, ortaya önemli bir konuyu çıkartıyor. Mideniz bulanıyorsa, özel olarak bazı besinleri tercih etmelisiniz ve yine özel olarak bazı besinlerden uzak durmalısınız.

Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler

Bu besinlerin ne olduğunu ve mide bulantısına iyi gelen besinleri bu yazımızda sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağız. Tam anlamıyla bilgi sahibi olmak için yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririz. Ancak yazının detaylarına geçmeden önce eğer düzenli ve ağır bir mide bulantınız varsa, mutlaka uzman bir doktora danışmanızı siz değerli okurlarımıza öneririz. Erken teşhisin birçok hastalığın tedavisinde oynadığı önemli rolü ise özellikle hatırlatırız. Sadece belirli dönemlerde, sıradan mide bulantıları yaşadığınıza inanıyorsanız, o zaman bu yazımızda sizlere sunacağımız besinleri değerlendirebilirsiniz.

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Öncelikle söylememiz gerekirse mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerin sayısı çok fazla… Bu nedenle biz sadece sizinle belirli başlı besinleri paylaşacağız. Zencefil mide bulantınızı geçirmeniz için sizlere tavsiye edeceğimiz ilk içecek olacak. Eğer araç tuttuysa ya da gebelikten ötürü mide bulantısı çekiyorsanız özellikle bu bitkiden yararlanabilirsiniz.  Günde iki üç bardak olmak kaydıyla mide bulantınız sonlanana kadar bu bitkiyi tüketebilirsiniz. Bu nedenlerden ötürü mide bulantısı çekiyorsanız limon yine mide bulantınızı giderecektir. Limonu farklı hallerde bol bol tüketebilirsiniz.

Mide Bulantısı Tedavisi

Bu sorunla karşı karşıya kaldığınızda kesinlikle unutmamanız ve mide bulantısı tedavisi için ilk yapmanız gereken şey midenizi doldurmak olacak. Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?Midenizin boş kalmasına izin vermezseniz mide bulantınız artmayacaktır. Boş mide hastalığınızı şiddetlendirecektir. Bu nedenle mide bulantısı hissettiğiniz zamanlarda midenizi doldurmayı ihmal etmeyiniz. Mide bulantınızı körüklemeyecek yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Bu yiyecekler leblebi ya da ceviz tarzı da olabilir. Yiyecek tatsız ve kokusuz tarzdaki yiyeceklerden olursa hem mide bulantınız tetiklenmemiş olur, hem de mideniz dolmuş… Eğer midenizi bulandırmayacağına inanıyorsanız istediğiniz yiyeceği bu aşamada midenizi doldurmak için tercih edebilirsiniz. Yine sıvı kaybına da engel olacak şekilde sıvı takviyesi yapmalısınız. Düzenli olarak su tüketmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Mide Bulantısı Evde Tedavi

Nane çiğnemek ya da nane limon çayı yaparak nane tüketmek en bilindik mide bulantısı evde tedavi yöntemlerindendir. Nane mideyi rahatlatır ve bulantıya engel olur. Elma, kuruyemiş ve tavuk suyu yine mide bulantısına engel olan yiyecekler arasında yer alıyor. Günde yavaş yavaş birkaç elma tüketebilir, bir avuç kuruyemiş yiyebilir veya bir tabak tavuk suyu çorbası içebilirsiniz. Bu yiyeceklerin tamamı mide bulantınıza engel olacaktır. Ayrıca mide bulantınızı gidermek için dinlenmeli ve yürüyüş yapmalısınız. Bu iki unsur da mide bulantısını geçirici unsurlar arasında yer alır. Bütün bu verdiğimiz tavsiyeleri eşzamanlı olarak uygularken biraz dikkatli olmalısınız çünkü birkaç besinin bir araya gelmesi mide bulantınızı şiddetlendirebilir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 338 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com