Mide Ekşimesine İyi Gelen Besinler

mide ekşimesi neden olur, mide ekşimesi neden olur nasıl geçer, Mide Ekşimesine ne iyi gelir, Mide Ekşimesine neler faydalıdır
Paylaş
 

Mide Ekşimesine İyi Gelen Besinler

Mide ekşimesi, mide asidi üretimi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Mide asidi mide ve vücut için gereklidir. Gıdaların parçalanması için faaliyet gösteren mide asidinin mide zarında herhangi bir zararı yoktur. Ancak mide asidi normal değerlerin çok üzerindeyse fazla gelen yemek asidinin yemek borusuna kaçabildiği gözlemlenmektedir. Ancak mide asidi yemek borusuna kaçmaya başladıktan sonra yemek borusunu tahriş etmeye başlar. Çünkü yemek borusu mide asidi için uygun bir ortam değildir. Ancak yemek borusuna asitler çıktıktan sonra göğüste ağrı ve yanmaya sebep olabilmektedir.  mide ekşimesi neden olur, mide ekşimesi neden olur nasıl geçer, Mide Ekşimesine ne iyi gelir, Mide Ekşimesine neler faydalıdırAyrıca mide zarının mide asidinin fazlalığı nedeniyle zarar görmesi halinde mide ekşimesi ortaya çıkabilmektedir. Mide ekşimesinde mide asidinin artmasıyla artış gözlemlenmektedir. Bu sebeple mide asidini arttıran yiyecekler ve içeceklerden uzak durulması gerekir. Mide ekşimesi yaşayanlar ağır ve yağlı yemeklerden uzak durmalıdır. Ayrıca asit miktarını arttıran mandalina, portakal gibi yiyecekler asidin ağza gelmesine neden olabilecek yiyecekler arasındadır.  Öte yandan mide ekşimesi problemi ile karşı karşıya kalanların alkol, kahve, çikolata gibi besinlerden uzak durması gerekmektedir.

Mide Ekşimesine İyi Gelen Besinler

Mide ekşimesine ne iyi gelir” sorusu sık sık merak edilen soruların başında gelmektedir. Çünkü mide ekşimesi birçok kişinin karşılaşmış olduğu problemlerin başında yer almaktadır. Mide ekşimesine iyi gelen yiyeceklerle mide ekşimesi azaltılabilmektedir.

Lahana

Lahana ülser ve gastrit rahatsızlıklarına iyi gelen bir besindir.  Lahananın çiğ olarak tüketilmesi mide ekşimesine bir hayli iyi gelmektedir. Lahanayı salata halinde yiyebilirsiniz. Öte yandan lahananın suyunu meyve suyu sıkacağı yardımıyla sıkarak içebilirsiniz.

Ispanak

Ispanak mide asidini engelleyen ve mideyi rahatlatan bir sebzedir. Ispanağı buharda pişirerek yiyebileceğiniz gibi salatada da kullanabilirsiniz.

Karnabahar

Mide asitlerinden kurtulmanın bir diğer yolu ise karnabahardır. Karnabahar haşlanmış olarak tüketildiğinde mide asitlerini dengeye sokabilmektedir. Ayrıca karnabaharın içerisinde bulunan maddenin ülser ilacında kullanılmasından dolayı mide rahatsızlığına iyi geldiği bir gerçektir.

Elma Sirkesi

Salatalarda kullanılan elma sirkesi mideyi rahatlatma etkisi nedeniyle tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Maden Suyu

Maden suyu özellikle ağır ve yağlı yemeklerden sonra tüketilmesi gereken bir içecektir. Midenin şişkinliğini almaya yardımcı olan maden suyu mide asidinin çoğunu ortadan kaldırmaya yarar.

Patates

Çiğ patates suyu yine mide problemlerini ortadan kaldıran bitkisel yöntemlerinin başında gelir. Presler sayesinde patatesin suyunu sıkıp içtiğinizde faydasını kısa bir süre içerisinde görebileceksiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi mide konusunda da çok önemli bir yere sahiptir. Zeytinyağı besinlerin midede kalma süresini azalttığından dolayı mide asidinin önüne geçmektedir.

Zerdeçal

Zerdeçalda mide rahatsızlıklarında kullanılan bitkilerin başında gelir. Zerdeçalı kapsül olarak satın alıp tüketebilirsiniz.

Nane

Nane mide hazımsızlıklarında ve mide ekşimesinde çok faydalı besinlerin başında gelir. Bir bardak suya 2 damla nane yağı damlatıp içerseniz mide ekşimeniz kısa süre içerisinde geçebilir.

Muz

Muz mide asidini engelleyen yiyecekler arasındadır. Muz mide ekşimesine iyi gelen meyvelerdendir. Bu sebeple öğün aralarında tüketilerek mide yanmasının önüne geçilebilir.

Meyan Kökü

Mide koruyucusu olarak geçen meyan kökü mide asidini de azaltmaktadır.

Bal

Bal mide ekşimesi için doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Mide ekşimesi olanlar günde 1 yemek kaşığı bal yiyebilirler.

Badem

Günde 15-20 adet yenilen badem mide ekşimesinden kaynaklanan ağrılara kısa bir süre içerisinde son verir. Ayrıca mide yanmasını durdurur. Mide ekşimesinden kurtulmak için yemeklerden sonra badem tüketilmelidir.

Aloe Vera Suyu

Aloe Vera suyu midedeki ağrı ve iltihabı yok edebilme özelliğine sahip etkili bir çözümdür.

Elma

Elma mide asidinin dakikalar içerisinde yok eden oldukça etkili bir meyvedir. Günlük bir adet elma tüketmeyi ihmal etmeyin.

Ayran

Mide ekşimesine iyi gelen içeceklerin başında ayran bulunur. Ayran içtikten kısa bir süre sonra midenizdeki ekşimeler tamamen yok olur.

Fesleğen

3-4 adet fesleğen yaprağı mide yanması için önerilen yiyecekler arasındadır.

Rezene Tohumu

Rezene tohumu mide ekşimesine iyi gelen bitkisel çözümler arasındadır.  Bir bardak suya 2 kaşık rezene tohumu atarak kaynatın. Ardından süzüp için. Midenizin rahatladığını göreceksiniz.

Üzüm

Üzüm mide yanmasına iyi gelen meyveler arasındadır. Günde 15-20 adet üzüm yemek o anki mide ağrınıza iyi gelir ve rahatlamanızı sağlar.

Su

Su içmek mideyi iyileştiren en basit yöntemlerden birdir. Mideniz ağrıdığında veya ekşidiğinde 1 bardak su içmeniz halinde midenizi rahatlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 619 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com