Mide Reflüsünden Kurtulma Yolları

Mide Reflüsünden Kurtulma Yolları
Paylaş
 
loading...

Mide Reflüsü

Yenilen yiyecekler ağızda çiğnendikten sonra yemek borusu sayesinde mideye gider. Burada mide sıvıyla karışırlar. Bu karışımın tekrar yemek borusuna çıkması olayına reflü ismi verilir. Mide reflüsü diğer reflülere benzemeyeceği için bu durumdan nasıl kurtulacağınızı aşağıda yazdık. Reflüyü engellemek için yapılacak bazı durumlar;

Reflüyü engellemek için yapılması gerekenler

Az miktarda sık ve düzenli olarak yemek yemek,
Yiyeceklerin iyice ve yavaş bir şekilde çiğnenmesi, y
Atmadan en az 2 saat önce yemek yememek,
Fazla sıcak yada soğuk içeceklerin tercih edilmemesi,
Stresten uzak durmak,
Dar elbiseler giymemek,
Yastığın fazla yüksel olmasına dikkat etmek,
Sigara kullanmamak,
Zayıflamak,
Yemeğin arından hareketsiz kalmak,
Fazla yağlı yememek ve ana öğünlerde sıvı tüketimini azaltmak.

Reflü Belirtileri

Kendisini tipik bir biçimde ağza su gelmesi ve yanma şikayetiyle belli eden reflü, bazı zamanlarda sinsi bir şekilde boğaz, geniz ve akciğer sorunlarına ve hatta astım gibi solunum yolu hastalıklarına sebep olabilir.

Reflü Tedavisi

Uygun tedavi yapılmayan reflünün uzun dönemde ciddi rahatsızlıklara sebep olabileceği kanıtlanmıştır. Reflü tedavisinde dört yöntem vardır. Bu yöntemler reflünün şiddeti ve ilerlemesine göre doktor tarafından belirlenir. Hayat tarzınızda değişimler, ilaçla tedavi, cerrahi ve endoskopik tedavi reflünün türüne ve evresine göre tedavi yöntemi seçilir.

Reflüde ilaç tedavisi kesin ve kalıcı bir yöntem değildir. İlaç kullanıdığı zaman rahatlama sağlar ama problemi kalıcı ortadan kaldırmaz. Dünyada endoskobik tedavi yöntemi gelişmiş ve araştırmalar devam etmektedir. Tedavideki etkinlikleri henüz yeteri kadar tatmin eden seviyeye gelmemiştir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 278 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com