Mutluluk Veren Canlandırıcı Besinler

Mutluluk Veren Canlandırıcı Besinler
Paylaş
 

Mutluluk Veren Canlandırıcı Besinler

Kişilerin ruh halleri zaman zaman değişiklik göstermektedir. Ruh halinde meydana gelen bu iniş çıkışlar, kişinin günlük aktivitelerini, çevresindekilerle olan iletişimini doğrudan etkilemektedir. Kimi zaman insanlar hayatlarında meydana gelen olumsuz olaylar, değişiklikler nedeniyle kimi zamanda nedenini bilmeden kendilerini yorgun, halsiz ve mutsuz hissedebilmektedir. Kişinin günlük işlerini etkileyen bu durumun tükettiği gıdalara dikkat ederek düzeltilmesi mümkündür. Beslenme uzmanları tüketilen gıdalar içerisinde bulundurduğu vitamin, mineraller ile kişinin ruh dünyasında ve beynin belirli bölümlerinde etkili olduğunu savunmaktadır.

Depresyonu İyileştiren Besinler

Depresyon, her yaştan kişinin hayatının bir döneminde karşılaşabileceği bir ruh durumudur. Depresyon kişilerin duygu dünyalarını kötü yönde etkilemekte, enerjilerini düşürmektedir. Depresyon tedavisi psikolog ve psikiyatri uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Depresyon evreleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle kişilere depresyon tedavisinde ilaç, aktivite gibi değişik uygulamalar ile tedavi uygulaması yapılmaktadır. Bazı besinler, kişilerin depresyonun verdiği mutsuz ruh hali içerisinden çıkmalarına yardımcı olması ile bilinmektedir. Uzmanlar tarafından depresyon iyileştirici besinler arasında görülen muz ve avokado kendinizi mutsuz hissettiğiniz günlerde tüketilmesi gereken meyveler olarak bilinmektedir.

Ruh Halini Düzenlemede Besinlerin Etkisi

Kişiler kilo problemleri yaşadıklarında beslenme uzmanlarına başvurmaktadır. Beslenme uzmanları kişiye özel, problemlerine uygun diyet ve beslenme listeleri hazırlanmaktadır. Besin değerleri açısından sağlığa yararlı besinlerdışında ruh haline iyi gelen besinler de bulunmaktadır. Kişilerin beden sağlığı kadar ruh sağlıkları da oldukça önemlidir. Besinler beden sağlığı açısından besleyici değerler taşıdığı gibi ruh sağlığı açısından da önemlidir. Mutsuz hisseden kişilerin, yaban mersini, ananas, fıstık, antepfıstığı, istiridye tükettiğinde ruh hallerinin değişip, enerjilerinin arttığı gözlemlenmektedir. Kadınlar tarafından çok sevilerek tüketilen çikolata da, depresyona iyi gelen besinler arasında bilinen en yaygın tatlıdır.

Sinirleri Gevşeten Besinler ve Vitaminler

Yoğun iş hayatı, kişilerin daha fazla stresli ve gergin olmasına neden olmaktadır. Mutluluk Veren Canlandırıcı BesinlerBu durum bazı zamanlarda kişilerin sinir sistemleri üzerinde olumsuz etkiler doğurabilmektedir. Sinir gerginliği kişilerin asabi olmasına neden olmaktadır. Bu durumda kişinin çevresi ile olan ilişkileri de olumsuz etkilenecektir. Sinirleri gevşeten besinler ve vitaminler bulunmaktadır. Bu besinler tüketildiğinde kişilerin rahatlamasına yardımcı olacak olan hormonların salgılanmasını sağlamaktadır. B vitamini içeren besinler sinir gevşetici besin değerleri taşımaktadır. Folik asit tüketimi de kişilerin rahatlamasını sağlamaktadır. Omega 3 açısından zengin besinler tüketmek, hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı için gereklidir. Omega 3 açısından zengin olan somon balığı, ton balığı gibi soğuk deniz ürünleri tüketildiğinde kişilerin sinirlerini gevşeterek rahatlama ve gevşeme hissi uyandırmaktadır.

Mutlu Eden Besinler

Eşle kavga etme, ofiste stresli bir gün geçirme, maddi ve manevi problemlerin tümü kişilerin mutsuz olmasına yol açmaktadır. Depresyona giren kişilerin daha çok yemek yediği bilinmektedir. Bu gibi durumlarda bilinçli beslenme, doğru gıdaları tercih etme depresyon süresini kısaltmaktadır. Üstelik böylece sağlıksız beslenerek kilo almanızı da engellemektedir. Antidepresan etkisi gösteren yiyecekler arasında bulunan gıdaların birçoğu kolay ulaşılabilir yiyecekler olduğundan herkes tarafından, ruh hali kötü olduğu durumlarda tüketilebilmektedir.

Karbonhidrat Tüketiminin Sakinleştirici Etkisi

Diyete başlayan kişilerin daha gergin ve daha asabi olduğu bilinmektedir. Tıpkı oruç tutan kişilerin sinirli olması gibi olan bu durum, her kişi üzerinde farklı etki göstermektedir. Bu durumun en büyük nedeni, düşük karbonhidratlı besinler tüketilmesidir. Pirinç, ekmek ve makarna içerisinde bulunan karbonhidrat miktarı ile kişilerin sakinleşmesini sağlamaktadır. Karbonhidratlar sakinleşme açısından faydalı besinler olsa da, fazla kilolara da neden olmaktadır. Bu nedenle mutlu olmak için sağlıklı karbonhidrat seçimi önemlidir. Şehriye, buğday ekmeği, karbonhidrat içeren sebzeler, kahverengi pirinç gibi gıdalar sağlıklı karbonhidrat içermektedir.

Vücutta Serotonin Salgılaması Sağlayan Besinler

Ruh halini neşelendirmek için kişilerin beslenmesi oldukça önemlidir. Kişiler, her ne kadar sağlıklı ve dengeli besleniyor olsalar da ruh halini neşelendirmek, enerjiyi artırmak için daha fazlasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu durumda Serotonin hormonu salgılaması sağlayacak gıdaların tüketilmesi önemlidir. Fasulye ve soya fasulyesi bu gıdalardan bir tanesidir. Bezelye de vücutta Serotonin hormonu salgılanması açısından önemli bir besin olarak bilinmektedir. Serotonin hormonu, sakin ve neşeli olmanızı sağlayan bir hormondur. Süt ve süt ürünleri içerisinde de bulunmaktadır. Özellikle yağsız süt kişilerin mutlu olmasını sağlamaktadır.

Ruhi Yorgunluğu Gideren Besinler

Ruhi yorgunluk kişileri beden yorgunluğundan daha fazla etkilemektedir. Yeterli uyku uyunmasına karşı ruhi yorgunluklar geçmeyebilmektedir. Bu durumda bedenin takviyeye ihtiyacı var demektir. Bu enerji takviyesi de mutluluk hormonu veren, kişilerin neşelerini artıran gıdaların tüketimi ile gerçekleşmektedir. Günlük ceviz tüketimi kişilerin ruh enerjilerinin artmasına katkıda bulunmaktadır. Ruhi yorgunluk problemi yaşayan kişiler, yulaf içeren gıdalar tüketerek aşırı yorgunluğu ve halsizlik hissini ortadan kaldırmaktadır. Stresli bir iş gününden sonra fırında patates tüketilmesi kişilerin ruhsal olarak dinlenip kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Ruhsal olarak yorgun hissedilen günlerde yoğurt tüketilmemeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Stresli hissedilen anlarda çinko içeren besinler tüketilmesi rahatlamanıza ve sinirlerin gevşemesine, stresin yatışmasına yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 522 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com