Muzun Cilde Faydaları

Paylaş
 

Muzun Cilde Faydaları ve Cilt için Muzdan Faydalanma Yöntemleri

Muzun vücuda ve cilde çok sayıda faydası vardır. Muz içinde bol miktarda C vitamini bulunur. C vitamini muza antioksidan özellik kazandırır. Muzun yalnızca kendisi değil, kabukları da birçok cilt problemine çözüm olmaktadır. Muz kabuğunda bulunan meyve asitleri ölü deriyi ciltten uzaklaştırır, sivilcelerin geçmesine olumlu katkı sağlar. Aynı zamanda muz kabuğu, cildiniz için muhteşem bir nemlendirici olabilir. Cildinizdeki kırışıklıklardan cildiniz için düzenli olarak muz kabuğu kullanarak kurtulmanız mümkündür. Muz kabukları yapısındaki potasyum mineralleri ile vücutta su tutulmasına neden olan fazla tuzu etkisiz hale getirir. Bunların yanı sıra muz kabuğu kurtulması zor bir sorun olan siğiller için çözüm olabilmektedir. Muz kabuğunun yaraları ve sivrisinek ısırmalarında meydana gelen kızarıklık ve şişlikleri geçirdiği de bilinmektedir.

Muzun bu özelliklerinden faydalanabilmek için geliştirilmiş yöntemler:

1- Direkt Muz Kabukları Uygulamak

Muz kabuklarını ortalama boyutlarda keserek direkt olarak sivilcelerin üzerine sürmeniz sivilcelerden kurtulmanızı sağlayabilir. Bir muz kabuğunu renk değiştirip, kahverengi olmaya başlayana kadar sivilcelerinize sürebilirsiniz. Bu yöntemin etkisini gösterebilmesi için en az 2 hafta kadar ve günde 3-4 defa tekrarlamanız gerekir.

2- Muz Kabuğunun İç Liflerini Kullanarak Yapılan Maske

Eğer gözlerinizde şişlik sorunu yaşıyorsanız muz kabuğu yardımınıza yetişebilir. Muz kabuğunun iç kısmında bulunan lifli, beyaz dokuyu kaşık ile kabuktan sıyırarak bir miktar aloe vera jel ile maske kıvamı alana kadar karıştırınız. Elde ettiğiniz maskeyi göz çevrenize uygulayınız ve 10-15 dakika ayaklarınızı yükseğe kaldırarak (tansiyon düşmesi ve bayılmalarda uygulanan yöntem gibi) yatınız. Ardından soğuk suyla yıkayarak maskeyi cildinizden temizleyebilirsiniz.

3- Muz ile Nemlendirici Maske

Henüz tam olgunlaşmamış bir muzu ezerek püre haline getiriniz. Ardından içine birkaç yemek kaşığı bal veya evde mayaladığınız, katkı maddesi içermeyen yoğurttan ekleyiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra elde ettiğiniz bu maskeyi yüzünüze sürünüz. 15 dakika bekledikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayarak temizleyiniz. Bu maske cildinizi nemlendirmenin yanında cildinizde sıkılaştırıcı etki de yapar ve anti bakteriyel özellik taşır.

 

loading...
Bu yazı 445 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com