Nane Sirkesi Neye İyi Gelir?

Nane Sirkesi Neye İyi Gelir
Paylaş
 

Nane Sirkesi Neye İyi Gelir?

Sofraların vazgeçilmezi nane birçok insanın sevdiği yemek, salata ve mezelerde kullandığı özel bir bitkidir. Yeşil ya da kurutulmuş olarak kullanıma müsait olan nane, bilinen birçok faydası olan bir bitki. En belirgin özelliği keskin ve hoş kokusudur. Ballıbabagiller familyasından olan bu bitki dünya üzerinde 25 ile 30 kadar çeşidi olan ve ülkemizde de yetişen çok yıllık şifalı bir bitkidir. Daha çok nemli ortamlarda yetişen nane Akdeniz, Kıyı Ege, Karadeniz ve Marmara bölgelerimizde rahatlıkla bulunmaktadır.

Nane Bitkisini Evlerinizde Yetiştirebilirsiniz

Nane yetiştiriciliği oldukça kolaydır. Bu şifalı bitkiyi, bahçenizin küçük bir bölgesinde günlük olarak nemlendirme yaparak yetiştirebilmeniz mümkündür.  bahçeniz yoksa bunun yerine bitkiyi, balkonunuza koyacağınız küçük saksılarda da yetiştirebilir. Yetiştiği mevsimlerde günlük olarak taze bir şekilde kopartıp kullanabilir ya da yapraklarını kurutarak doğal bir şekilde tüketebilirsiniz. Nanenin çok farklı işlenme yöntemleri bulunmaktadır. Nane sirkesinin faydalarından ve nane bitkisinden bahsedeceğimiz bu yazımızdan sonra, siz de bahçenizde az miktarda da olsa nane yetiştirmek isteyecek hatta nane sirkesini evinizde yapmayı da deneyeceksiniz.

Nane Bitkisinin Faydaları 

Nane bitkisi, tıbbi aromatik bir bitki olarak uzun yıllardır tıpta alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Bu bitkinin etken maddeleri, ferahlık verici olmakla birlikte genellikle farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Nanenin uzun yıllardan beri alternatif tedavi yöntemi olarak yaraların iyileştirilmesinde merhem olarak kullanıldığı bilinmektedir. Nanenin mikrop öldürücü özelliği ile antibakteriyel işlemler için de tercih edilebildiği bilinmektedir. Nane bitkisi vücutta birçok hastalığın ve problemin giderilmesi için tercih edilebilmekle birlikte, özellikle çayının gün içerisindeki tüketim miktarına dikkat edilmektedir. Tıbbi aromatik bitkilerde, günlük uzun süreli tüketim tavsiye edilmez. Bunun sebebi, çeşitli organlarınızın fonksiyonlarında tembellik meydana getirebilmesi olmaktadır. Bu tür bitkilerden elde edilen tüm ürünlerin, dikkatli ve dozunda kullanılması tavsiye edilir.

Nane Sirkesi Kullanımı

Yeni dönemde geliştirilen nane ürünleri nane yağı, nane çayları, nane sakızları ve nane sirkesi farklı bir şekilde ürünün etkinliğinin arttırıldığı yöntemlerdir. Bitkinin birçok formda işlenmesi mümkündür. Uçucu yağları ile ağrı kesici özelliğindeki nane yağı elde edilebilmektedir. Cilt temizleme özelliğinin arttığı nane sirkesi formu cilde farklı yararlar sağlayarak kullanıcıların farklı sorunlarını gidermede ya da günlük kullanımlarında ön plana çıkmıştır. Hafif ve ferahlatıcı yapısı ile birçok kişinin rahatlıkla kullanabileceği bu ürün, içeriğinde ki etkin maddeler nedeni ile nispeten tesir göstermektedir. Taze naneden elde edilen bu doğal ürün aşağıda da belirtilen birçok alanda kullanıma müsaittir. Beyaz ya da siyah üzüm içine eklenen nane yapraklarının içlerinde ki şifalı maddeleri sirkeye salması ile elde edilir. Bu şekilde ürün farklılaşarak birleşim gösterdiği diğer ürün ile birlikte değişik bir yapıya kavuşmuş olur.

Nane Sirkesinin Faydaları

 • Nane genellikle bilinen ferahlatıcı kokusunu uyguladığınız yerde de gösteren özel bir mentole sahiptir
 • Nane ve nane sirkesi ağız kokusunu giderici olarak kullanılır
 • Nane sirkesi özellikle cilt temizleyici ve tonik olarak kullanılmaktadır
 • Cildi ölü hücrelerden arındırır
 • Cilde nem verir ve yumuşatır. Bu neden ile kuru ciltlere fayda sağlar
 • Soğuk algınlığında nefes açıcı ve direnç yükseltici olarak kullanılmaktadır
 • İştah açıcı özelliği vardır
 • Sinirleri yatıştırıcı ve rahatlatıcı doğal bir antidepresandır
 • Kalp ve spazm riskini azaltmaktadır
 • Ateş düşürücü olarak haricen kullanılır
 • Sindirim sistemi mide üzerinde ciddi faydaları bulunmaktadır
 • Gaz giderici özelliğe sahiptir
 • Mide bulantısına ve ağrılarına iyi gelir
 • Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde yardımcıdır
 • Emzikli kadınlarda sütü arttırır
 • Mide yanmasına ve ülsere iyi gelmektedir

Bir önceki yazımız olan Ayrık Otu başlıklı makalemizde ayrık otu bitkisi, ayrık otu nasıl kullanılır ve ayrık otu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 472 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com