Natürel doğum nedir?

Natürel doğum nedir
Paylaş
 
loading...

Natürel doğum nedir?

Bir kadının hayatı boyunca bir bebeğe hayat vermesi eşsiz bir an olarak hatırlanmaktadır. Bu anı her zaman yaşamak isteyen birçok anne, doğum yöntemleri konusunda tercihini sezaryen yerine normal doğumdan yana kullanmaktadır. Çünkü anneler artık doğumu en doğal şekli ile yapmak istemektedir.

Doğal Yöntemlerle Doğum Yapma

Natürel doğum nedir? Natürel Doğum yöntemi doğum işleminin doğal şekilde, kendiliğinden gelişmesine olanak sağlamaktadır. Hastane ortamı içerisinde, doktor gözetiminde yapıldığı için anne ve bebeğin sağlığı riske atılmamaktadır. Hastaneye gelindiği zaman anne adayından sadece kan testleri için kan örneği alınmaktadır. Bu süreçte bebek belli aralıklarla takip edilmektedir. Bu süreç içinde anne adayına suni sancı adı verilen doğumu hızlandırıcı bir ilaç tedavisi verilmemektedir. Anne adayına bu süreçte doğum egzersizleri yaptırılmaktadır. Anne doğum zamanına kadar hastanede kendi odasında ailesiyle beraber durmaktadır. Doğum masasına alındığı zaman gerekmediği sürece epizyotomi adı verilen kesikler açılmamaktadır. Doğum işlemi doktor ve diğer sağlık ekibinin ortak çalışması sonucunda gerçekleştirilmektedir. Doğum tamamlanınca bebek annesinin göğsüne yatırılmaktadır. Baba adaylarının da doğum salonunun içerisine girmesi durumunda anne-baba ve bebek üçgeninde kurulan duygusal bağ daha güçlü olabilmektedir.

Hamilelik Döneminin Doğru Geçirilmesi

Natürel doğum nedirGerekmediği sürece doğumda cerrahi veya medikal müdahale uygulanması da her şeyin hastane ortamı içerisinde doktor gözetimi altında yapılması büyük önem taşımaktadır. Hamilelik döneminde ise ilk başlarda ayda bir, daha sonra ise 15 günde bir kontroller yapılmaktadır. Gebelik durumunun sonuna doğru haftada bir yapılması planlanan gebelik kontrolleri ile anne adaylarının hem bedensel hem de psikolojik olarak hazırlanması gerekiyor. Hamilelere özel plates ya da yoga yapılması, yapılamadığı takdirde en azından günlük yapılacak olan yürüyüşler ve yüzme gibi egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Doğum tarihine yaklaşıldığı zaman ise solunum egzersizleri ile beraber anne adayının bedensel olarak hazırlanması büyük bir önem taşımaktadır. Böyle bir hazırlık yapılmaması durumunda doğum anne adayı için stresli bir süreç haline gelebilmektedir.

Natürel Doğum Her Zaman Mümkün Mü?

Natürel doğum işleminin tercih edilemediği sadece anne ve bebeğe özel bazı koşullar ise bebeğin iri büyüklükte olması, doğum sırasında bebeğin yeterli derecede oksijen alamaması, bebeğin uygun pozisyonda durmaması gibi problemler olabilir. Bununla beraber anne adayının ağrı çizgisinin düşük derecede olması, doğum kanalının uygun olarak bulunmaması, önceden gerçekleştirilen sezaryen işlemi, doğumun tam olarak ilerlememesi gibi nedenler sıralanabilir. Bu gibi olağanüstü durumlarda doğum sezaryen yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 378 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com