Nişan Hazırlıkları

Nişan Hazırlıkları
Paylaş
 
loading...

Nişan Hazırlıkları Nelerdir?

Evlilik hazırlıklarının hızlanarak, bu anlamda yapılan işlerin çoğaldığı döneme nişanlılık dönemi denilmektedir. Bu süre içerisinde, tatlı koşuşturmalar yaşanır ve bazı zamanlar sıkıntı yaratabildiği de olabilmektedir. Nişan yapılacak mekanı bir çok kişi ev olarak tercih etse de, ev harici başka mekanları tercih edenlerde olabilmektedir. Nişan evde yapılacaksa, bu kız tarafının evi olacaktır. Eğer ev harici bir mekan kullanılacaksa mekanı kız tarafı belirlemelidir. Bunun sebebi, nişan hazırlıklarında ağırlığın düğündekinin aksine kız tarafının üzerinde olmasıdır.

Nişan Yüzükleri

Nişan yüzükleri, bir ömür boyu taşınacağı için çiftler tarafından çok önem arz etmektedir. Yüzükleri çiftler birbirlerine hediye şeklinde alırlar. Bu alışveriş sırasında herhangi bir beğenmeme durumu yaşanmaması için, kuyumcuya birlikte giderler ve yüzüklerini ortak kararla bir örnek beğenirler. Yüzüklerinin içerisine isimlerini ve nişan tarihlerini yazdırırlar.

Nişan Kıyafeti

Nişan gecesi bazı çiftler sadeliği tercih etseler bile, kimi bayanlar oldukça süslü kıyafetler giymek isterler. Bu elbiseler ”nişanlık” adı altında satılır. Gelinliği andırır. Farklı olarak beyaz değil, canlı renklerde tercih edilir. Damat adayı ise takımının içinde kravatının rengiyle gelinin nişan elbisesini uygunluk içinde kombinler. Bu şekilde çift geceye hazırlanmış olur.

Nişan Bohçası

Ülkemizde bir çok yörenin adeti olarak, çiftlerin aileleri birbirlerine nişan bohçası hazırlar ve nişandan önce gönderirler. Erkek tarafının hazırladığı bohçada; iç çamaşırı, gecelik takımı ve sabahlık, etek,ceket,ayakkabı, çanta, makyaj seti ve parfüm vardır. Kız tarafının erkek tarafına hazırladığı bohçada ise; İç çamaşırı takımı, pijama, terlik, çorap, tıraş seti, gömlek, kravat, kemer ve parfüm bulunmaktadır. Bunlara ek olarak kayınvalide ve kayınpederlere de hediyeler gönderilmektedir. Ayrıca aileler nişan gecesi takılacak takılara da karar vermelilerdir. Ülkemizde bazı yörelerde kız tarafının bu anlamda bir takım istekleri olabilmektedir. İstek, kişiler durumlarına uygun olarak takıya karar vererek, alışverişlerini yaparlar.

Nişan Fotoğrafları

Nişan gecenizde profesyonel veya amatör fotoğrafçı bulunması gerekmektedir. Bu kişiyi aileden veya arkadaş ortamından seçmek mümkündür. Fakat amatör çekilen fotoğraflarda bir takım aksilikler yaşanabilmektedir. Eğer profesyonel bir fotoğrafçıyla anlaşıldıysa nişan gecesinden evvel ne tarz fotoğrafların çekilmesinin istendiği üzerinde  karar verilmelidir.

Nişan Ziyaretçileri

Nişan günü belirlendiği zaman, nişan gecesine kaç kişi çağrılması gerektiğine karar verilerek, bu kişiler haber verilerek veya davetiye yoluyla çağrılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Greyfurtun Zararları başlıklı makalemizde Hamilelikte Greyfurt yemenin sakıncaları, Hamilelikte Greyfurt zararlı mı ve Hamilelikte Greyfurtun Zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 921 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com