Nohut Faydaları

Nohut Faydaları
Paylaş
 
loading...

Nohut Faydaları

Nohut kuru ya da haşlanmış olarak tüketilebiliyor. Aynı zamanda kuru fasulye gibi doyurucu ve sağlıklı bir ana yemek olarak karşımıza çıkıyor. Ana yemek olarak en doyurucu yemekler arasındadır. Bunun yanında nohut suyu da şifalı bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca baklagillerden ve lifli gıdalardan olması onun önemini daha da arttırıyor. A, B, K, C ve E vitaminleri bakımından zengin bir gıdadır. Özellikle B12 açısından zengin olması zihinsel problemlere de iyi gelmektedir. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum zenginidir. Nohut faydaları çok geniş bir alanda kendini gösteriyor.

Nohudun Sağlığa Faydaları

Cilt Bakım İçin Nohut

Nohut cilt bakım için tercih edilen bir üründür. Cildi yıpratan etkenlerin gücünü azaltır ve yaşlanmayı önler. Hücreleri yeniler. Nohutla yapılan cilt maskeleri cildin temizlenmesini sağlar.

Kolesterol İçin Etkili

Nohut faydaları içinde kolesterole iyi geldiği de unutulmamalıdır. Nohut da kuru fasulye gibi kötü kolesterolü düşürmeye yarıyor. Böylece kandaki yağ miktarı da azalıyor. Damarlardaki yağlanmayı da önlemiş oluyor.

Kalp Hastalıklarına Karşı Nohut

Nohut tüketimi konusunda yapılan araştırmalar nohut tüketenlerin kalp hastalıklarına ve kalp krizine yakalanma ihtimalinin düşük olduğunu göstermiştir.

Nohut FaydalarıBağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi çok donanımlı ve geniş bir yapıdır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlü olması birçok hastalığın önlenmesini sağlar. içerdiği vitaminlerle hastalıklara karşı önlem alınmasını sağlar.

Kadın Hastalıklarında Etkili

Nohut tüketiminin kadın hastalıklarına iyi geldiği araştırmalarla ispatlanmıştır. Özellikle meme kanserinde etkili bir gıda olan nohut menopoz belirtilerini de azaltıyor.

Kemik Sağlığı İçin Nohut

Nohut tüketimi kemik sağlığı için önemlidir. İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik hastalıklarını önlemede ve fiziksel gelişimde etkili bir gıdadır. Özellikle çocuklarda nohut tüketimi kemik gelişimi açısından önemlidir.

Nohut faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Nohut çeşitli şekillerde tüketilerek şifa amaçlı kullanılabiliyor.

Nohutun Yararları

  • Nohut tüketimi saç sağlığına da olumlu etki ediyor. Zaten kozmetik sektöründe de önemli olan nohut saçları besliyor, kırılma ve dökülmeyi önleyebiliyor. Bunun için çeşitli kullanım şekilleri mevcut. Saçlar için nohut suyunu da kullanabilirsiniz.
  • Kişiyi tok tutarak aşırı yemeği önler.
  • Uykusuzluğa karşı etkilidir.
  • Enerji verir.

Görüldüğü gibi nohudun insan sağlığına önemli faydaları bulunuyor. Sağlıklı bir yaşam için nohut tüketmeye devam etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Kekik Suyu Yararları başlıklı makalemizde Kekik Suyu Faydaları, Kekik Suyu Hangi Durumlarda Kullanılır ve Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 427 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com